Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Ptolemy III Euergetes

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Kralın İlahi Güçleri

Ptolemaios Krallığı Kralı Ptolemy III Euergetes [Πτολεμαῖος Εὐεργέτης].MÖ 246'dan 222'ye kadar Mısır'da Ptolemaios hanedanının üçüncü firavunudur. Ptolemaios Krallığı, babası II. Ptolemy Philadelphus tarafından başlatıldığı gibi, krallığı sırasında askeri ve ekonomik gücünün zirvesine ulaşmıştır. II. Ptolemy'nin en büyük oğludur. Annesi Makedon Kralı Lysimakhos ve Nicaea'nın ikinci kızı olan Mısır kraliçesi II. Ptolemy'nin karısı Arsinoe I'dir. Ptolemy III Euergetes Berenice II Euergetis ile evlidir.

Ptolemy III'ün ölümünden sonra ortaya çıkan antik sikke portrelerinde Ptolemy-Helios-Poseidon-Zeus'un karmaşık kimliği, kralı yaylı taç, trident-asa ve chlamys şeklindeki aegis ile göstermektedir. Kral kendi karakterini ve özelliklerini antik sikke üzerinde korurken, nitelikler çeşitli ilahi güçleri ifade etmektedir. Antik sikke üzerindeki nitelikler, yalnızca ilahi olmaktan ziyade en açık şekilde kraliyet-ilahidir, çünkü her biri tamamen kraliyet nişanları arasındaki en yakın analoğuna resmi olarak uyarlanmıştır. Aegis-Chlamys, Trident-Sceptre, Radiate Crown Diadem. Ptolemy III'ü onurlandıran altın oktadrahmiler, tüm Ptolemaik krallığına ait antik sikke serilerinin en dikkat çekicileri arasındadır.

Kral Ptolemy III Euergetes' ait Oktadrahmi kategorisinde olan, İskenderiye antik kentinde darb edilmiş antik sikke. Ön yüzde tanrılaştırılmış Ptolemy III'ün büstü sol omuz üzerinde trident,arka tip cornucopia çevresinde BAΣIΛEΩΣ ΠTOΛEMAIOY - BASILEOS PTOLEMAIOU lejantı. Cornucopia; Klasik antik çağda, bolluk boynuzu olarak da adlandırılan Latince cornu ve copia'dan gelen cornucopia, bolluk ve beslenmenin bir simgesiydi, genellikle ürünler, çiçekler veya fındıklarla dolup taşan büyük boynuz şeklinde bir kaptır.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PTL7.jpg