Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Brutus | EID MAR

Quintus Servilius Caepio Brutus | Marcus Junius Brutus

Brutus, Cumhuriyet çağının son koruyucusu muydu, yoksa sadece Sezar'ın en rezil ve en aşağılık suikastçısı mıydı?

antik-sikkeler-numizmatik_brutus-jpg.49545


15 Mart MÖ 44'te, Pompey Tiyatrosu'nun doğu portikosuna bitişik bir odada, Sezar'ın dostlarım olarak adlandırdığı, sayısı otuzun üzerinde, belki de altmışın üzerinde olan Senatörlerden oluşan bir çete tarafından yirmi üç kez bıçaklandı. Suikaste katılanlar Sezar'ın dostlarım dediği ve birçoğunun savaş alanında kendisi tarafından affedilmiş, rütbelerini ve makamlarını Sezar'a borçlu olduğu kişilerdi.

Tarih, Roma toplumunun batıl inançlı olması nedeniyle, gerçek hayattaki diktatör Julius Caesar'ın, Mart ayına kadar bir ay boyunca onu yaklaşmakta olan ihanet konusunda defalarca uyaran Spurinna adında bir kahin tuttuğunu doğrulamaktadır. Spurinna, yetenekli bir haruspeks'ti [Kahin], öyle ki yakın geleceği tahmin edebileceği iddia ediliyordu. Julius Caesar, Spurinna'nın tavsiyesine uymadı ve MÖ 15 Mart 44'te Marcus Junius Brutus ve Gaius Cassius Longinus liderliğindeki sayısı otuzun üzerinde, belki de altmışın üzerinde olan komplocudan oluşan bir grup tarafından yirmi üç kez bıçaklanarak öldürüldü.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_BRUTUS.jpg


Bu acımasız ve kanlı suikast, Senato'da Sezar'ın kendisini kral yapmayı planladığı yönündeki sağlam temellere dayanan inançtan kaynaklanmıştı ama gerçekte adı zaten onun dışında her şeydi. Senato'nun özel kararıyla Sezar, daimi diktatör - ebedi diktatör ilan edilmiştir. Komploya gücünü ve yönünü veren, Brutus'un kişiliği ve idealizmiydi ve Brutus, yalnızca Sezar'a karşı harekete geçilmesi konusunda ısrarcı olmuş ve safça, diktatörün ölümünün özgürlüğü ve cumhuriyeti otomatik olarak yeniden kuracağına inanıyordu.

Paylaşmış olduğumuz antik sikkenin arka yüzünde Brutus'un kullanıdığı basit ama cesur tasarım, Cumhuriyeti monarşik tiranlıktan kurtarmak için yapılan bu yurtsever kral katilinin üç ana unsurunu içermekte ve Julius Caesar'ın suikastını anlamlı bir şekilde kutlamaktadır. En dikkat çekici olanı, farklı tasarımlara sahip iki hançerdir, hançerlerden biri Brutus'un bizzat kullandığı, diğeri ise suç ortağı Cassius'un kullandığı hançeri simgelemektedir. Bu hançerlerin ortasında, Roma orduları Castor ve Pollux'un ilahi ikizler tarafından giyilen ve özgürleşmelerinin bir işareti olarak tüm serbest bırakılan kölelere verilen özgürlük başlığı [özgürlüğün simgesi] olan pileus görülmektedir.

Antik sikkenin arka yüzünde bulunan EID MAR lejantı, EIDIBVS MARTIIS'in - Eidibus Martiis [Mart ayının Ides'i] kısaltmasıdır. Antik Roma takviminde ides, her ayın orta noktasına verilen ve dolunayın doğuşunu simgeleyen bir isimdir. Böylece, benzersiz bir övünme eylemiyle, Sezar'ı öldürmek için kullanılan cinayet silahları, eylemin kesin tarihi ve gerekçesi net bir şekilde anlatılmaktadır. Her ne kadar birçok senatör Sezar'a karşı komplo kurmuş ve kolektif olarak iki hançerle temsil edilmiş olsa da, antik sikkenin ön yüzündeki Brutus'un portresi tek başına komplodaki birincil rolünü vurgulamaktadır. Sezar'a karşı düzenlenen komploya düzinelerce adam karışmış olsa da, hepsi yalnızca iki hançerle temsil ediliyor. Bu, darbenin liderleri olarak Brutus ve Cassius tarafından Antonius ve Octavianus'a karşı silahlı muhalefete açık bir göndermedir.

antik-sikkeler-numizmatik_brutus-jpg.49545


Bu tip Cumhuriyet dönemine ait antik sikkeler, Cumhuriyet'in kaderini kesin olarak belirleyecek ve gidişatı belirleyecek olan yaklaşan Filipi Savaşı'na [MÖ 3 ve 23 Ekim 42] hazırlık amacıyla Küçük Asya'nın antik kentlerinden ve tapınaklarından yağmalanan altın ve gümüşten darb edilmiştir. Brutus'un altın ve gümüş sikkeleri, Küçük Asya'da veya Kuzey Yunanistan'da Brutus ve Gaius Cassius Longinus'la birlikte seyahat eden seyyar askeri darphane tarafından darb edilmiştir.

antik-sikkeler-numizmatik_brutus-16-jpg.49561Brutus'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_BRUTUS (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_BRUTUS (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_BRUTUS (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_BRUTUS (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_BRUTUS (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_BRUTUS (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_BRUTUS (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_BRUTUS (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_BRUTUS (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_BRUTUS (10).jpg