Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma Cumhuriyeti Faustus Cornelius Sulla

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Faustus, Roma'nın ünlü generali ve diktatörü Lucius Cornelius Sulla'nın [MÖ 138-78] oğluydu. Antik sikke, Sulla'nın Jugurthine Savaşı'nı sonlandırdığı ilk büyük zaferini tasvir etmektedir. Diktatör Sulla, tüm girişimlerinde başarılı olduğu için mutlu ya da şanslı Felix soyadını almıştır. Numidyalıların Kralı Jugurtha, Romalılara karşı sürdürdüğü uzun bir savaşta MÖ 106'da Marius'a yenilmiş ve Moritanya Kralı Bocchus'un topraklarına sığınmak zorunda kalmıştır. Sulla, o sırada ikinci komuta olmasına rağmen, bu alçak ve hain adam kral Jugurtha'nın kendi ellerine teslim edilmesini sağlayacak kadar güçlü bir çevreye sahipti.

Antik sikke ön yüzde Diana büstü sağda FAVSTVS-FAUSTUS [Cornelius Sulla] lejantı üstte yıldız tasviri, arka tip Sulla sandalyede oturuyor Moritanya kralı Bocchus diz çökmüş zeytin dalını Sulla'ya doğru kaldırmış sağda elleri arkadan bağlanmış Numidia kralı Jugurtha diz çökmüş, üstte FELIX lejantı. FAVSTVS FELIX tercümesi Cornelius Sulla Şanslı.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_S1.jpg