Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma Cumhuriyeti Faustus Cornelius Sulla

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Faustus Cornelius Sulla Felix. Antik Roma'nın Julio-Claudian Hanedanı'na mensup az tanınan siyasi kişiliktir. Büyükannesi büyük Antonia ve İmparator Augustus'un yeğenidir, büyük babası konsül Lucius Domitius Ahenobarbus'tur. Roma Diktatörü Lucius Cornelius Sulla'nın hayatta kalan tek oğludur.

Diktatör Sulla, tüm girişimlerinde başarılı olduğu için mutlu ya da şanslı Felix soyadını almıştır. Numidyalıların Kralı Jugurtha, Romalılara karşı sürdürdüğü uzun bir savaşta MÖ 106'da Marius'a yenilmiş ve Moritanya Kralı Bocchus'un topraklarına sığınmak zorunda kalmıştır. Sulla, o sırada ikinci komuta olmasına rağmen, bu alçak ve hain adam kral Jugurtha'nın kendi ellerine teslim edilmesini sağlayacak kadar güçlü bir çevreye sahipti. Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikke bu konuyu anlatmaktadır.

Antik sikke ön yüzde Diana'nın diademli ve dökümlü büstü sağda FAVSTVS-FAUSTUS [Cornelius Sulla] lejantı üstte yıldız tasviri, arka tip Sulla, sandalyede oturuyor Moritanya kralı Bocchus diz çökmüş zeytin dalını Sulla'ya doğru kaldırmış sağda elleri arkadan bağlanmış Numidia kralı Jugurtha diz çökmüş, üstte FELIX lejantı. FAVSTVS FELIX tercümesi Cornelius Sulla Şanslı.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_S1.jpg