Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma Cumhuriyeti | Sextus Pompeius

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Büyük Pompey'in küçük oğlu Sextus Pompey, babasının geniş nüfuzunu ve kişisel takipçilerini miras almıştır. Kendisini ilk kez İspanya'da Sezar karşıtı güçlerin başarılı lideri olarak ortaya çıkarmış ve Sezar'ın ölümünün ardından Senato, Sezar'lıların egemenliğinden kurtulduğuna inanarak Sextus'a Praefectus Classis Et Orae Maritimae ünvanını vermiştir. [Filo ve Deniz Kıyıları Başkomutanı]

Ancak dört ay sonra Senato, Octavianus [Augustus] ve ikinci üçlü hükümdarlık tarafından bu ünvanı iptal etmeye zorlandı ve Sextus yasaklandı. Senato'nun görevinin iptal edildiği haberini alan ve Sezar'lıların Roma'nın önde gelen isimlerine karşı uyguladığı düşmanlığı gören Sextus, Galya'daki Massilia'dan yelken açtı ve Sicilya'ya doğru yola çıktı.

Sextus Pompey, burada İtalya'yı abluka altına alabileceği ve yasaklardan kaçanlara güvenli bir sığınak sağlayabileceği güçlü bir üs kurdu. Gelişmelerden alarma geçen Octavianus, durumu ele alması için Salvidienus Rufus komutasındaki bir deniz filosunu gönderdi ancak Salvidienus, Rhegium açıklarında yenilgiye uğratılmıştır. Bu savaşın ardından Sextus, İmperator İterum [Yeniden/Yine İmparator] ünvanını aldı. Sextus, MÖ 36'daki ölümüne kadar ikinci üçlü hükümdarlığa karşı cumhuriyetçi mücadeleyi sürdürmüştür. MÖ 36'da Octavian'ın yetenekli bir generali olan Marcus Vipsanius Agrippa, Sextus'un donanmasını Messina açıklarında bozguna uğratmıştır. Küçük Asya'ya günümüz Milet antik kentine kaçmış ve burada yakalanmış MÖ 35'de Mark Antony'nin emriyle yargılanmadan idam edilmiştir.

Paylaşmış olduğumuz antik sikke, Pompey'in iki oğlunun gerçeğe en yakın portrelerini sunuyor ve MÖ 43-42 arasındaki olayların çoğunu temsil etmektedir. Sikke ön yüzdeki meşe çelengi [corona civica] ve MAG PIVS IMP ITER [Yeniden/Yine İmparator] lejantı Sextus'un Salvidienus'u mağlup etmesini anıyor, antik sikkenin arka yüzündeki lejantlar ise MÖ 43'te Senato tarafından kendisine verilen ünvanları anlatmaktadır. PRAEF CLAS ET ORAE MARIT EX S C - Praefectus Classis Et Orae Maritimae Ex Senatus Consulto | Senato Kararnamesi ile Filo ve Deniz Sahili Valisi lejantı.

Sikke arka yüzde solda Pompey'in başının arkasındaki Lituus, Pompey'in kahinler okulundaki üyeliğini belirtirken, sağda Cnaeus'un başının arkasındaki Tripod onun quindecimviri sacris faciundis ile olan ilişkisini temsil etmektedir.


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Sextus Pompey.jpg