Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatoriçesi Didia Clara

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Babası Didius Julianus'un Roma İmparatorluğu tahtını müzayedede açık arttırma ile satın aldığı yılda darb edilen paylaşmış olduğumuz antik sikke, Didia Clara'ya kendisinin ve annesi Manlia Scantilla'nın üstlendiği Augusta ünvanının gururlu taşıyıcısı olduğunu göstermektedir.

Didia Clara'nın Roma'nın en güzel kadını olduğu iddia edilse de hayatı hakkında çok az şey bilinmektedir. Babası Didius Julianus'un kısa hükümdarlığı sırasında Roma'nın valisi olarak görev yapan Cornelius Repentinus ile evliydi. Bu esrarengiz Augusta'nın gümüş sikkeleri nadirdir ve altın sikkeleri [Aureus] çok nadirdir.

Antik sikkenin arka yüzünde görülen Hilaritas tasviri ve HILAR TEMPOR-Hilaritas Temporum[Zamanın neşesi] lejantı genellikle imparatoriçe Didia Clara'nın antik sikkelerinde görülür. Bu Roma tanrıçası [Hilaritas], genellikle imparatorluk ailesinde bir çocuğun doğumunun ardından yaşanan mutluluğu ve kutlamayı temsil etmektedir. Didia Clara'nın çocuğu olup olmadığını doğrulayacak hiçbir kayıt yoktur, ancak belki de bu tür antik sikkeler onun çocuğu olabileceğine dair bir ipucu sunmaktadır. Ancak yeni imparator Septimius Severus'un 193 yazında annesi Manlia Scantilla'nın ve babası Didius Julianus'un ölümünün ardından Didia Clara'nın Augusta ünvanını kaldırması nedeniyle bu çocuklar hiçbir zaman imparatorluk makamlarına ulaşamayacaktı. Böyle bir trajedinin ardından bu gizemli imparatoriçenin akıbeti bilinmemektedir.

Roma imparatoriçesi Didia Clara'ya ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Didia Clara.jpg