Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Antonia Minor Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327

Antonia Minor Sikkeleri

Küçük Antonia | Genç Antonia | Antonia Minor


Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_MINOR.jpg

Antonia, MÖ 31 Ocak 36'da Atina'da, Marc Antony ve Octavia Minor'un iki kızından en küçüğü olarak dünyaya gelmiştir. Antonia henüz yürümeye başlayan çocukken Kraliçe Kleopatra ile yaşadığı ilişki nedeniyle ailesini terk eden babasını hiç tanımamıştır. Antonia, annesi Octavia ve nihai imparator Augustus olan dayısı Octavianus tarafından büyütülmüştür.

Antik Roma'da kadınlar nadiren resmi görevlerde bulunurlardı, ancak çoğu zaman perde arkasında hatırı sayılır bir güce sahiptiler. Bunun en iyi örneklerinden biri Küçük Antonia'dır. Küçük Antonia, her ne kadar Roma tarihlerinde erdemi ve güzelliğiyle tanınsa da, her açıdan heybetli bir kadındı. Octavia ve Marc Antony'nin küçük kızı, dört farklı Roma İmparatorunun yeğeni, görümcesi, annesi ve büyükannesiydi.

İmparator Augustus'un yeğeni, İmparator Tiberius'un görümcesi, İmparator Caligula'nın babaannesi ve İmparator Claudius'un annesi. Ayrıca İmparator Nero'nun hem anne tarafından büyük büyükannesi hem de baba tarafından büyük halası,İmparatoriçe Valeria Messalina ve Faustus Cornelius Sulla Felix'in büyük teyzesi, Claudia Antonia, Claudia Octavia ve Caligula'nın büyükannesi, Britannicus'un babaannesi ve Julia Livia ile Tiberius Gemellus'un anneannesi.

MÖ 16'da Romalı general ve konsül Nero Claudius Drusus ile evlendi. Drusus, Livia Drusilla'nın ikinci oğlu ve geleceğin İmparatoru Tiberius'un kardeşi olan amcası Augustus'un üvey oğluydu. Evliliklerinden ünlü general Germanicus, Livilla ve Roma İmparatoru Claudius dünyaya gelmiştir. Drusus, attan düştükten sonra aldığı yaralardan kaynaklanan komplikasyonlar nedeniyle MÖ 9 Haziran'da Almanya'da öldü. Onun ölümünden sonra amcasının yeniden evlenmesi yönünde baskı yapmasına rağmen asla evlenmedi.

MS 31'de Antonia, kızı Livilla ve Tiberius'un kötü şöhretli Praetorian valisi Sejanus'un, İmparator Tiberius ve Caligula'yı öldürüp tahtı kendileri ele geçirmek için yaptıkları komployu açığa çıkardı. Livilla'nın, kocası Tiberius'un oğlu Drusus Julius Caesar'ı [Castor lakaplı] rakip olmaktan çıkarmak için zehirlediği iddia edildi. Sejanus, Tiberius'un emriyle idam edildi ve Livilla, cezalandırılmak üzere annesine teslim edildi. Cassius Dio, Antonia'nın Livilla'yı açlıktan ölene kadar odasına hapsettiğini belirtmektedir. Tiberius öldüğünde Caligula MS 37 Mart'ta imparator oldu. Caligula ona, Livia Drusilla'nın yaşamı boyunca aldığı tüm onurları veren bir senato kararnamesi verdi. Ayrıca kendisine daha önce sadece Augustus'un karısı Livia'ya verilen Augusta unvanı da teklif edildi, ancak Antonia tarafından reddedildi. Antonia, Caligula'nın eleştirilerine ve davranışlarına duyduğu öfkeden bıkıp muhtemelen Caligula'nın emrettiği zorunlu intiharın bir sonucu olarak MS 37 civarında ölmüştür.

Her ne kadar hasta oğlu Claudius'u hiç sevmemiş ve onu sürekli aşağılamış olsada, Claudius MS 41 yılında yeğeninin [Caligula] öldürülmesinin ardından imparator olunca annesine Augusta unvanını verdi. Doğum günü, her yıl oyunların ve halka açık kurbanların düzenlendiği resmi tatil haline gelmiştir. Antonia adına darb edilen tüm antik sikkeler, Claudius'un saltanatının başlarında darb edilmiştir. Güzelliği ve erdemiyle tanınan Antonia Minor, Roma İmparatorluğu'nun ilk on yıllarında yaşayan en güçlü bireylerden biriydi. Kendisi yalnızca ilk imparatorluk ailesinin üç neslinin eğitimine yardımcı olmakla kalmamış, aynı zamanda uzun yıllar imparatorluk siyasetinde de aktif bir rol oynamıştır. Tarihsel kaynaklardan, bazı akrabalarının ahlaksız uygulamalarına karşı ahlaki bir dengeyi temsil ettiği açıkça görülmektedir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler İmparatoriçe Antonia'ya ait antik sikkelerdir. Antik Sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Antonia Minor (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Antonia Minor (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Antonia Minor (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Antonia Minor (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Antonia Minor (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Antonia Minor (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Antonia Minor (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Antonia Minor (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Antonia Minor (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Antonia Minor (10).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Antonia Minor (11).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Antonia Minor (12).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Antonia Minor (13).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_R56732 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_R56732 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_R56732 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_R56732 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_R56732 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_R56732 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_R56732 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_R56732 (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_R56732 (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_R56732 (10).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ANTONIA (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ANTONIA (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ANTONIA (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ANTONIA (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ANTONIA (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ANTONIA (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ANTONIA (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ANTONIA (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ANTONIA (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ANTONIA (10).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ANT (1).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ANT (2).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ANT (3).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ANT (4).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ANT (5).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ANT (6).jpg