Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Augustus'un Varisi Tiberius

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Roma İmparatorluğu Augustus'un Varisi Tiberius


İmparator Augustus'un ölümünden önce Nola'ya çekildiğini ve çevresinden şüphelenerek sadece bahçelerindeki incirleri yediği antik kaynaklarda açıkça yazmaktadır. Ancak bu dikkatli beslenme onu olası bir zehirlenmeden kurtaramamıştır. Daha önce Augustus tarafından atanan birçok varisin açıklanamaz ölümlerinin en azından bazılarının ardındaki karanlık orkestratör olabilecek güçlü ve tartışmalı bir kişilik olan Livia'nın olaya dahil olduğu öne sürülmüştür. MÖ 23'te ani ve şüpheli bir hastalığa yenik düşen ilk kişi, imparatorun kız kardeşi Octavia'nın oğlu ve en sevilen potansiyel varis olan yeğeni Marcellus'du. Veraset sırasında artık Agrippa vardı, ancak İmparator'dan daha uzun süre hayatta kalamayacaktı çünkü MÖ 12'de zamansız da olsa doğal bir ölüme yenik düşmüştür.

Daha sonra sıra, MS 2 yılında Galya'da şüpheli bir hastalıktan ölen Agrippa'nın oğlu Lucius Caesar'a geldi. Kardeşi Gaius ise iki yıl önce Doğu'daki savaşta çok ölümcül bir yaradan ölmüştü. Gaius ve Lucius'un küçük kardeşi Agrippa Postumus, böylece İmparator'un son erkek torunu olmuştur. Ancak Augustus'un ölümünden sonra Agrippa'nın konumu değişti. Agrippa'nın, inatçılığı ve deliliği ile Augustus'un meşru varisi olduğuna ve en yakın akrabası konumuna itiraz edilemedi ancak vasilerinden biri tarafından derhal ortadan kaldırıldı. Böylece Roma'nın ikinci imparatoru olacak Tiberius'un tahta giden yolu açılmıştır.

Paylaşmış olduğumuz antik sikkenin ön yüzünde Tiberius, Augustus'un özelliklerine ve görünümüne [saf ve tanrısal] sahipken, antik sikkenin arka yüzünde ise Augustus, Tiberius'un özelliklerine ve görünümüne [burun ve çene] sahiptir. Antik sikke, Tiberius'un kesin olarak evlat edinildiğine ve ardından Augustus'un varisi olarak atandığına tanıklık etmektedir.

İmparator Augustus'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

İmparator Tiberius'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Tiberius .jpg