Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Caracalla - Zeus Marnas

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Roma Eyaleti Gazze | Zeus Marnas


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MARNAS (1).jpg


Gazze Doğu'nun en önemli şehirlerinden biriydi. Suriye ve Fenike'yi Mısır'a bağlayan bölge, birçok önemli ticaret yolunun merkeziydi. Kentin ana kültü, Romalıların Zeus Marnas olarak tanıdığı ve Gazze'deki tapınağının ilk kez Hadrianus döneminde Roma sikkelerinde görülen Haddad kültüydü.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MARNAS (3).jpg


Gazze darphanesinden elde edilen Roma dönemi tetradrahmi kategorisinde olan antik sikkeler yalnızca iki imparator Caracalla ve Macrinus tarafından darb ettirilmiştir. Bu antik sikkelerin darb edilmesinin tek nedeni, Caracalla'nın MS 215-217'de Part İmparatorluğu'nu işgal etmeyi planladığı orduya ödeme yapmasıdır. Greko-Romen döneminde Filistinliler, daha çok Zeus Marnas olarak bilinen Haddad'a tapıyorlardı. Gazze darphanesinden çıkan antik sikkelerin neredeyse tamamı, haçın yatay kolunun her iki yanına eklenen bir kolla birlikte bir haç sembolü olan Marnas'ın kendine özgü darphane işaretini taşımaktadır. Gazze darphanesinde darb edilen Roma dönemine ait antik sikkelerin çoğu ham ve aceleyle darb edilmiştir. Zeus Marnas'ın işareti genellikle Aramice mem harfi olarak görülür ve Marnas'ın baş harfi olarak anlaşılır. Marnas, Aramice Maran'ın Yunanca versiyonudur. Rabbimiz anlamına gelir.

İmparator Caracalla'ya ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MARNAS (2).jpg