Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Commodus | Artemis ve Kore

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Paylaşmış olduğumuz antik sikke Ephesos [Efes] antik kentinde darb edilmiştir. Antik sikke üzerindeki ikonografi Efes ve Sardeis antik kentleri arasındaki özel ilişkiyi kutlamaktadır ve antik sikkenin arka yüzünde onların yerel tanrıları solda Artemis [Efes] ve sağda Kore'yi [Sardeis] tasvir etmektedir.

Antik sikkenin arka yüzünde görülen iki tanrıçanın arkaik tarzı, iki şehrin antik kültürel kimliğini ortaya koymaktadır Bu, genellikle İkinci Sofist olarak anılan, ikinci ve üçüncü yüzyılda Roma işgali altındaki şehirlerdeki seçkinlerin yerel tarihleri yeniden değerlendirme ve yeniden inşa etme işgali bağlamında görülebilmektedir.

Erkek elitlerin üyeleri sıklıkla eğitimleriyle övünerek birbirleriyle yarışmaktaydı ve çoğunlukla yerel tarih veya olaylar konularını ele alan konuşmalar yapıyorlardı. Bu, eski ve bazen icat edilmiş olan kültlerin, festivallerin, diğer şehirlerle ittifakların yeniden canlanmasına ve yerel tarihler ile kuruluş mitlerinin yeniden yazılmasına ilginin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Kültürel hafızanın mitler ve gelenekler yoluyla çağrıştırılması, yalnızca Roma yönetimi altındaki yaşam boyunca kültürel kimliği ve yurttaşlık gururunu güçlendirmekle kalmamış, aynı zamanda yerel elitlere ilgili ritüeller üzerinde sosyal ve politik güç de vermiştir.

İmparator Commodus'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Ephesos - Efes antik kentine ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Sardeis antik kentine ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_EPHESOS.jpg