Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu | Commodus Sezar Rolünde

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Paylaşmış olduğumuz antik sikke darb edildiği zaman Commodus sadece 16 ya da 17 yaşındaydı, ancak antik sikkenin arka yüzündeki lejant [ TR P III IMP II COS P P ] onun üç kez tribünlük yetkisine sahip olduğunu, iki kez imparator, bir kez konsül olarak kabul edildiğini ve ironik bir şekilde Pater Patriae - Devletin Babası olduğunu söylemektedir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_COMMODUS (2).jpg


Bu onur ünvanının kendisine teklif edilmesi, kabul edilmesi ve antik sikke darbından hemen sonra kullanılması, onun mizacının bir göstergesidir. Çünkü imparatorların, kendilerine çok erken veya çok gençken teklif edilmesi durumunda bu onuru reddetmek adetiydi. Nero bile saltanatının ilk yılında kendisine teklif edilen ünvanı reddetti ve ancak daha sonra kabul etti. Onurlu kişilerin, alçakgönüllülük nedeniyle ünvanın kullanımını uygun bir süre ertelemesi de bir gelenekti. İmparator Hadrianus, bu ünvanın kullanımını on bir yıl ertelemiştir.

Sikke arka yüzde Castor'u Equites'in hamisi ve genç imparatorun koruyucusu olarak gösterir ve Commodus'u, Augustus'un saltanatından bu yana bu kişilere verilen cumhuriyet günlerinde bile büyük bir onur ünvanı olan PRINCEPS IVVENTVTIS - Princeps Juventutis [Gençliğin prensi] rolüyle temsil etmektedir.

Beş yaşında Sezar seçilmesi de dahil olmak üzere yaşının çok ötesinde onurlara layık görüldü. Yine de bu dönemde, babasından [Marcus Aurelius] ya da değerli öğretmenlerden oluşan çevresinden asla uzak olmayan Commodus, daha sonra saltanatını karakterize edecek manyakça eğilimlerin hiçbirini açıkça sergilemedi.

İmparator Commodus'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.