Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Constantius I Chlorus

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Konstantius Chlorus | Gaius Flavius Valerius Constantius | Constantius I

1 Mart MS 293'te, Augustus [kıdemli imparator] Diocletianus ve Sezar'ı [küçük imparator] Maximianus, İmparatorluğu iki Augusti ve iki Sezar tarafından yönetilecek şekilde yeniden düzenlediğinde, Roma dünyası önemli ölçüde değişmiştir.

Tetrarşi [dörtlü hükûmet] olarak bilinen bu yeni sistemde, Augustus ve Sezar'dan biri Batı İmparatorluğu'ndan, diğeri ise Doğu'dan sorumlu olacaktı. Maximianus Batı'da Augustus olarak adlandırıldı ve damadı Constantius Chlorus'u [Constantius I Chlorus] Sezar olarak atadı, Diocletianus ise kendi damadı Galerius'u Sezar olarak atamıştır.

Paylaşmış olduğumuz antik sikkenin ön yüzünde Constantius Chlorus [Constantius I Chlorus] Sezar olarak [Constantius Nobilis Caesar] tasvir ediliyor ve antik sikkenin arka yüzünde onun Maximianus'la olan yüksek ilişkisi kutlanmaktadır. MS 287'de Diocletianus ve Maximianus kendilerini Jüpiter [Zeus] ve Herkül'le [Herakles] yakından ilişkilendirmeye özen göstermişlerdi. Jüpiter [Zeus], Diocletianus'a ve Augustus'un makamına bağlıyken Herkül [Herakles], Maximianus'a ve Sezar'ın konumuna bağlıydı.

Diocletianus, kendilerini ilahi olanın ajanları olarak göstermenin ve otoritelerini ölümlüler diyarının ötesine yükseltmenin bir yolu olarak kendisinden Jovianus ve Maximianus'tan Herculius olarak bahsetmeye başlamıştır. Bu geleneğe uygun olarak Constantius Chlorus, Sezar olarak görev yaptığı süre boyunca Herculius [Herkül] adını kendi isimlendirme listesine eklemiştir. Antik sikkenin arka yüzünde Jüpiter'in [Zeus], zafer ve gücün sembolü olan Victoria'yı Herkül'e [Herakles] aktardığı ikonografi, Augustus ile Tetrarşi'nin Sezarları arasındaki ilişkiye kesin bir alegoridir.

İmparator Constantius I Chlorus'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Constantius I .jpg