Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Constantius I - Kartaca

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Kartaca, Üçüncü Pön Savaşı'ndan [MÖ 149-146] sonra yıkılmış olsa da, MÖ 1. yüzyılda, kalıntıların üzerine yeni bir şehir inşa edilmişti. Daha sonraki yüzyıllarda Kartaca, İmparatorluğun üçüncü en kalabalık şehri ve Roma'nın önemli bir tahıl ihracatçısı haline gelmiştir.

Maximian ilk olarak Galya'da Bagaudae'leri [kaçak köylü haydut çeteleri] avladı, ardından 296-298'de Afrika'daki Mağribi [Moorish] kabileleriyle savaşarak Kartaca'da zafer kazanmıştır. Bu kadar çok askerin varlığı, onlara ödeme yapmak için bir darphanenin açılmasını gerektiriyordu ve Kartaca darphanesinin ilk antik sikkeleri MS 296'ya tarihlenmektedir. Kartaca darphanesinde Constantius I Chlorus adına darb edilen bu son derece nadir aureus'un arka yüzü imparator Constantius'un kişileştirilmiş halini betimlemektedir. Arka yüzünde kendine özgü bir fil derisi başlığı takan kişiselleştirilmiş Afrika eyaleti. İmparatorun ayaklarının dibinde bir boğayı bastıran aslan tasviri Roma'nın Moors'u [Mağribi kabilesi] mağlup etmesine göndermedir. Moors, Kuzey Afrika'daki Atlas Dağları'nda, günümüz Fas'ta yaşayan göçebe Berberi kabileleridir.

MS 1 Mart 293'te Diocletian, Galerius'u doğuda Sezar [küçük imparator] ve Constantius'u batıda
Maximianus Herculius'un altında Sezar olarak atamıştır. Her iki Sezar'a da miras hakkı verildi. Constantius Chlorus, orijinal dört Tetrark'tan biriydi ve yirmi yıl sonra imparator olarak Maximianus'un yerini alacaktı.

İmparator Konstantius Chlorus'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Constantius.jpg