Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Didia Clara Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
5,413
Beğeni
12,120
Didia Clara Sikkeleri

Didia Clara | DIDIA CLARA AVG


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Didia Clara.jpg


Didia Clara'nın Roma'nın en güzel kadınlarından biri olduğu söylenmektedir ancak hayatı veya kişiliği hakkında neredeyse çok az şey bilinmektedir. Babasının kısa hükümdarlığı sırasında Roma'nın valisi olarak görev yapan Cornelius Repentinus ile evliydi. Bu esrarengiz Augusta Didia Clara'nın gümüş antik sikkeleri nadirdir ve altın sikkeleri çok nadirdir.

Didia Clara, Roma İmparatoru Didius Julianus ve İmparatoriçe Manlia Scantilla'nın kızı ve tek çocuğuydu. Didius Julianus, 193'ün başlarında Roma İmparatorluğu tahtını emperyal selefi Pertinax'a suikast düzenleyen aynı praetorianlardan satın almıştır. Senato tarafından kendisine Augustus unvanı verildi. Eşi Manlia Scantilla ve kızı Didia Clara, Augusta ünvanını aldı. Didius Julianus, Senato tarafından sevilmediği gibi, halk da tahtı satın almasını iğrenç bulmuştu. Ne zaman toplum içine çıksa sık sık alay konusu oluyordu. Julianus'un kamuoyundaki imajı kötüleşirken, üç general onu devirmek için konumlanmıştır. Pannonia valisi Septimius Severus, Pescennius Niger, Suriye valisi ve Britanya valisi Clodius Albinus.

193'te Senato, Septimius Severus'u yeni imparator ilan etti ve Didius Julianus'un infazını emretti. Julianus sarayda bir suikastçı tarafından bıçaklanarak öldürüldü ve başı kesildi. Son sözleri, Ama ne kötülük yaptım? Kimi öldürdüm olmuştur. Didius Julianus'un cesedi, Severus tarafından bağışlanan karısı ve kızına teslim edilmiştir. Severus, ölü imparatora karşı bir lanetleme anı emri vererek adını tüm resmi kayıtlardan sildirmiştir. Didia Clara'nın babası Didius Julianus 1 Haziran 193'te öldüğünde, yeni imparator Septimius Severus Didia Clara'nın ve annesi Manlia Scantilla'nın Augusta ünvanını kaldırmıştır.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
5,413
Beğeni
12,120
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Didia Clara (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Didia Clara (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Didia Clara (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Didia Clara (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Didia Clara (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Didia Clara (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Didia Clara (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Didia Clara (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Didia Clara (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Didia Clara (10).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Didia Clara (11).jpg