Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Euphemia Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340

Aelia Marcia Euphemia Augusta

D N AEL MARC EVFEMIAE PERP AVG


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Euphemia.jpg


Aelia Euphemia, Geç Roma toplumunda kraliyet kadınlarının önemine dair başka bir örnek sunmaktadır. Çoğu kraliyet hanımı gibi Euphemia da devlet işlerini ilerletmek için hanedan düzenlemelerinde bir piyon olarak kullanılmıştır. Asilliğine rağmen, ömrü ve tam olarak ne zaman Augusta unvanını taşıdığı da dahil olmak üzere onun hakkında şaşırtıcı derecede az şey bilinmektedir. Euphemia, imparatorun göreve gelmeden önceki eski karısından doğan Marcian'ın [450-457] kızıydı. Marcian, magister militum Aspar ve eski imparator II. Theodosius'un etkili kız kardeşi Aelia Pulcheria'nın ortak kararıyla imparator olarak selamlandı. İmparatoriçe Pulcheria, siyasi zorunluluk nedeniyle Marcian'la evlendi ve 453 yılının Temmuz ayında öldüğünde Doğu'da kraliyet hanımı yoktu. 453 veya 454'te Marcian'ın kızı Euphemia, 455 yılında konsüllük görevini yürütmek üzere görevlendirilen soylu Anthemius ile evlenmiştir.

Marcian 457'nin başlarında bir varis seçmeden öldü ve Anthemius mantıklı bir seçim olsa da Aspar ve askerleri, yaklaşık on yedi yıl boyunca Doğu'yu yöneten, belirsiz Trakya kökenli bir general olan I. Leo'yu destekledi. Leo'nun atanmasıyla Doğu'daki yönetim istikrara kavuşmuş olsa da Batı'daki kaotik durum Euphemia ve Anthemius'a bir fırsat sağlamıştır. Barbar Ricimer, 456'dan 472'ye kadar Batı Roma İmparatorluğu'nu magister militum olarak acımasızca yönetti ve bunu yaparken bir dizi kukla imparatoru yetiştirip görevden aldı. Bunun ortasında, 467'de Ricimer, Batı tahtını bir yıldan fazla bir süre boş bırakmıştı ve I. Leo, Anthemius'u Batı'nın imparatoru olarak atayarak durumu düzeltmeye çalıştı. Bu mantıklı bir hareketti çünkü Anthemius sadece asil değildi, aynı zamanda Gotlar ve Hunlarla savaşma tecrübesine de sahipti. Anthemius ve Euphemia tek kızları Alypia'yı Ricimer'e evlenmek için teklif ettiler ve Ricimer bu teklifi kabul etmiştir. Her ne kadar Rcimer ile kızı evlenmiş olsa da Anthemius yerel halkın desteğini kazanamadı, Ricimer'i dizginleyemedi ve Galya'daki Visigotik yayılmaya karşı koyamadı. Daha da kötüsü, Anthemius'un İtalya'ya gelmesinden kısa bir süre sonra Romalılar 1.100 gemilik donanmasını Vandal sabotajcılara kaptırdılar. Bütün bunlar, üç ay süren Roma kuşatmasına direndikten sonra 472'de devrilip başı kesilen Anthemius'un sonu anlamına geliyordu. Euphemia ve kızı Alypia'nın akıbeti bilinmemektedir. Euphemia'nın antik sikkeleri çok nadirdir.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (3).jpg