Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Galba | İspanya

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Roma İmparatorluğu Galba | İspanya


İmparator Galba'nın antik sikkeleri, yalnızca Roma'da değil aynı zamanda İspanya, Galya ve Kuzey Afrika'da da darb edildiği için çeşitli portre tarzları sunmaktadır. Galba'nın İspanyol antik sikkeleri birden fazla darphanede darb edilmiş olabilir, ancak tamamı olmasa da çoğu antik sikkenin tek bir darphanede, eski başkenti Tarraco'da darb edilmiş olduğu nettir.

İç savaş sırasında İspanya'ya Gaius Julius Vindex'in ayaklanması haberi geldikten sonra Galba, isyancıyla ittifak kurdu ve bunun üzerine kendi askerleri onu 2 Nisan 68'de Carthago Nova'da imparator ilan etmiştir. Lucius Verginius Rufus komutasındaki Germania Superior ordularının müdahalesiyle kısa sürede ortadan kaldırılan Vindex'in yenilgisini öğrendiğinde Galba açık isyanı sürdürmüş ve Hispania Tarraconensis'ten ayrılarak lejyonlarını Roma'ya doğru uzun bir yürüyüşe çıkardı. Galba'nın popülaritesi arttı ve Roma'ya doğru yürürken rakipsiz kalmıştır. İmparator Nero şehirden kaçtı, ve Senato tarafından hemen halk düşmanı ilan edildi ve her türlü askeri destekten yoksun kaldığı için intihar ederek Julio-Claudian hanedanına son vererek Galba'nın iktidara gelmesinin önünü açmış böylece başkent Galba'yı imparator olarak kabul etmeye açıktı.

Galba kritik bir anda imparatorluğu ele geçirmiştir, çünkü kendisi Julio-Claudian olmayan ilk imparatordu ve Galba'nın isyanı eyaletlerde imparatorlar yaratılabileceğini kanıtlamıştır. Bu, senato ve praetorian muhafızların kabul etmekte zorlandığı bir dersti.

Paylaşmış olduğumuz antik sikke, imparator Galba'nın en zarif antik sikke türlerinden biridir ve Nero'ya karşı isyanı sırasında yönettiği ülke olan İspanya'yı kutlamaktadır. Antik sikkenin arka yüzündeki İspanya'nın kişileştirilmesi burada ikili erdeme sahip bir kadın olarak tasvir edilmiştir. Toprağın verimliliği ve savaştaki cesaret. Daha sonraki darb edilen bazı antik sikkelerde İspanya'ya bölgenin sembolü olan bir tavşan eşlik etmektedir. Hem Strabon hem de Pliny, İspanya'da tavşanların o kadar bol olduğunu, bazen kasabaların istila edilmesi nedeniyle taşınması gerektiğini ve en az bir kez bir şehrin temelinin yuvalar tarafından tehlikeli bir şekilde baltalandığını yazmıştır.

İmparator Galba'ya ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GALBA.jpg