Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Hadrianus | Yahudi Seferi

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Roma İmparatorluğu Hadrianus Yahudi Seferi


Antik sikkenin arka yüzündeki çelenk ve palmiye dalı tutan zafer tanrıçası Victory [Nike], imparator Hadrianus'un çağdaş Romalılar tarafından Expeditio Judaica [Yahudi Seferi] olarak bilinen son Roma-Yahudi savaşı sırasında Yahudiye'de Simon Bar Kochba'ya karşı kazandığı zafere gönderme yapmaktadır.

Bu büyük çaplı isyan MS 132-136 yılları arasında sürdü ve Yahudiye'nin bazı kısımlarında iki yıldan fazla bir süre boyunca bağımsız bir İsrail devleti kurulmuştur. Yahudilerin kazanımları kısa sürmüştür. Hadrianus'un yardımcı kuvvetlerle birlikte altı tam lejyonu isyanı bastırmıştır.

Cassius Dio'ya göre isyan sırasında 580.000 Yahudi öldürüldü, 50 müstahkem kasaba ve 985 köy yerle bir edildi ve çok daha fazla Yahudi köle olarak satıldı. Roma'nın askeri kayıpları oldukça fazlaydı Cassius Dio, bu savaşta pek çok Romalının da öldüğünü iddia etmiştir. Bu nedenle Hadrianus, Senato'ya yazdığı mektupta imparatorların sıklıkla kullandığı açılış cümlesini kullanmamıştır. Eğer siz ve çocuklarınız sağlıklıysanız, sorun yok ben ve ordumuz sağlıklıyız.

İmparator Hadrianus'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Hadrianus .jpg