The title of the page

Roma İmparatorluğu İç Savaşı Vindex

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
4,505
Beğeni
11,696
Vindex Neroya Karşı Yükseliyor

İç Savaş Vindex İsyanı. Vindex/Galba'yı destekleyen İspanyol darphanesi darbı Denarius kategorisinde olan antik sikke.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_R7.jpg


Gaius Iulius Vindex. İmparator Claudius tarafından senetör statüsü verilmiş olan Aquitanialı soylu bir Galya ailesinden gelen, Roma İmparatorluğu eyaleti Gallia Lugdunensis valisi. 67 ya da 68 başlarında, Roma İmparatoru Nero'nun vergi politikalarına karşı ayaklanmıştır.

MS 68'in başlarında, Nero'nun vergi politikasına bir tepki olarak, vali Vindex Galya'da bir isyan girişiminde bulundu ve Galba'yı Nero'ya karşı isyana katılmaya çağırmıştır. Vindex mağlup olmasına rağmen, Galba için popülerlik artıyordu ve bunu hisseden Nero, Roma'dan kaçmıştır. Kısa bir süre sonra, Senato Nero'yu halk düşmanı ilan ederek onu devirmeye karar verdi ve böylece Nero'nun intiharına yol açmıştır.

MS 68 Haziran ile MS 69 Aralık arasında, Roma bir anarşi dönemine ve bir dizi hızlı ardıllığa tanık olmuştur. Bu dönemde dört imparator hüküm sürmüştür. Galba, Otho, Vitellius ve Vespasian.
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.