Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu İç Savaşlar | Galba

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Roma İmparatorluğu İç Savaşlar | Galba


MS 68-69 yılları arasındaki İç Savaşlar, Gallia Lugdunensis valisi Gaius Julius Vindex'in Nero'nun otokratik rejimine karşı başlattığı isyanla başlamıştır. İsyan ettiği koşullar belirsiz olsa da Romalı tarihçi Cassius Dio, tutkulu bir özgürlük sevgisine ve büyük bir hırsa sahip olduğunu yazmıştır.

Vindex'in isyanı aşırı vergilere bir tepki olabilir ya da belki sadece onun varlığına yönelik bir tehdit vardı. Her halükarda, askeri destek kazanmak için Vindex, Hispania Tarraconensis valisi Servius Sulpicius Galba ile ittifak kurdu. Vindex, Lucius Verginius Rufus komutasındaki Germania Superior ordularının müdahalesiyle kısa sürede ortadan kaldırılırken, Galba açık isyanı sürdürmüş ve Roma'ya doğru uzun bir yürüyüşe başlamıştır. Galba'nın popülaritesi arttı ve Roma'ya doğru yürürken rakipsiz kalmıştır. Nero şehirden kaçtı, ve Senato tarafından hemen halk düşmanı ilan edildi ve her türlü askeri destekten yoksun kaldığı için intihar ederek Julio-Claudian hanedanına son vererek Galba'nın iktidara gelmesinin önünü açmıştır.

Paylaşmış olduğumuz antik sikke Galba döneminde, anonim bir İspanyol darphanesinde muhtemelen hali hazırda yerleşik bir darphanenin bulunduğu başkent Tarraco'da darb edilmiştir. İsimsiz İç Savaş antik sikkelerinin tümü günümüzde çok nadirdir. Örnek antik sikke Galba'nın Vindex isyanına verdiği desteğin ana nedenlerini, anayasal özgürlüğün restorasyonunda senatonun rolünü ve Roma'nın yeniden doğmasına yol açacak hareketin mutlu sonucunu ilan etmektedir.

Antik sikkenin ön yüzünde özgürlüğün kişileştirilmiş hali tanrıça Libertas büstü ile birlikte LIBERTAS RESTITVTA - Libertas Restituta | Özgürlük restore edildi [Özgürlük geri getirildi- Özgürlüğün Restorasyonu] lejantı yer almaktadır. Arka yüzde ise kalkan üzerinde SPQR - Senatus Populusque Romanus | Senato ve Roma halkı lejantı.

İmparator Galba'ya ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GALBA.jpg