Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu | İlahi Carus

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Paylaşmış olduğumuz antik sikke, imparator Carus'un oğulları Carinus ve Numerian tarafından, onun ölümü ile zamansız sonları arasındaki birkaç kısa ayda darb edilmiştir [MS 284]. Tahta geçmesinden kısa bir süre sonra Carus, büyük oğlunu Sezar olarak imparatorluk görevlerini paylaşacak şekilde yetiştirdi ve onun Sasani Perslerine karşı sefer yapmak üzere Numerian'la birlikte doğuya gitmesine izin verdi. Onun 283'teki ölümü, Roma ordusunun Pers topraklarına büyük saldırılar düzenleyebildiği ve hatta başkent Ktesiphon'u ele geçirdiği umut verici bir seferi yarıda bıraktı. Numerian, babasının ölümünden sonra İran'dan çekildi ve ardından batıya yaptığı yolculuk sırasında gizemli bir şekilde öldü. Daha önce Carus komutasında bir subay olan Diocletianus, ordu tarafından imparator ilan edildi ve batıya doğru ilerlemeye devam etti, Carinus'un ordusuyla Moesia'daki savaşta karşılaştı ve İmparatorluğu kendisi için talep eden tek imparator olarak ortaya çıkmıştır.

İmparator Carus'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Roma antik sikkelerinde görülen kartal tasviri hakkındaki detaylı makale için Tıklayınız.

Sikke ön yüzde imparator Carus büstü. Soldan sağa DIVO CARO PIO - Divo Caro Pio | İlahi dindar Carus lejantı. Sikke arka yüzde kartal tasviri, soldan sağa CONSECRATIO - Consecratio | Kutsama lejantı.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Carus.jpg