Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu İlahi Titus

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Roma İmparatorluğu İlahi Titus


İmparator Titus MS 81 yılının Eylül ayında öldüğünde, Domitianus tüm hayatı boyunca kendinden daha şanslı olan ağabeyinin gölgesinde yaşamış olmasından hoşnutsuz olamazdı ve Titus'un ölümüyle birlikte Sezar rütbesinden Augustus rütbesine yükseltildi ve bununla birlikte Roma dünyasının komutasını ele geçirmiştir. Antik kaynaklar, Domitian'ın sadece kardeşinin ölümüyle yetinmediğini, aynı zamanda bunu önlemek için hiçbir çaba göstermediğini kaydediyor ve daha sonraki en az üç kaynak onun Titus'u öldürdüğünü öne sürmektedir.

Kardeş rekabeti ve cinayet komploları bir yana, Domitian'ın pratik doğası, kardeşini tanrılaştırmanın ve onu antik sikkeler ve anıtlar ile anarak kişisel değerini görmesini sağlamıştır. Paylaşmış olduğumuz antik sikke, imparator Domitian imparator olduktan kısa bir süre sonra MS 82/3'te darb edilmiş bir seriye aittir. Aile üyelerine ayrı ayrı ayrılmış Aureus ve Denarii'nin yanı sıra Vespasian, Titus ve Domitian'ın yanı sıra Domitilla [Domitian'ın kız kardeşi], Domitia [Domitian'ın karısı] ve Julia Titi [Domitian'ın yeğeni] için ikili portre darbları mevcuttur.

Paylaşmış olduğumuz antik sikke ikili portre sikkeleri arasında en ilginç olanıdır. Çünkü antik sikkenin ön yüzünde Domitian'ın hoşlanmadığı erkek kardeşi Titus, arka yüzde ise Domitian'ın aşık olduğu erkek kardeşinin kızı görünmektedir. Her ikisi de daha gençken Domitian ve Julia Titi arasında bir evlilik ayarlama girişimi olmuştu, ancak ilki zaten Domitia ile evliydi, dolayısıyla yeğeni ikinci kuzeni Flavius Sabinus ile evlendi. Evli olmaları, onların Titus ölmeden önce başladığı söylenen aşk ve ensest bir ilişkiye sahip olmalarını engellemedi. Hatta yeri geldiğinde Domitian, Julia'nın kocasını idam ettirmiştir.

Romalı tarihçi Cassius Dio Domitian'ın karısı Domitia'dan yaklaşık 83 yılında boşandıktan sonraki aile içi durumu şöyle anlatmaktadır; Bundan sonra kendi yeğeniyle [Julia Titi] karı koca olarak yaşadı ve gizlemek için çok az çaba harcadı. Daha sonra halkın isteği üzerine Domitia ile barıştı ama yine de ensest ilişki yaşayan çift, Julia'nın başarısız bir kürtaj girişiminden öldüğü 90 veya 91 yılına kadar hayatlarını paylaşmıştır.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_TITUS.jpg