Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Konstantin II

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Kısa ve Sefil Bir Hükümdarlık


Büyük Konstantin'in [Constantine I] ölümünden [22 Mayıs MS 337] sonra imparatorluk üç oğluna; II. Constantine, II. Constantius, ve Constans'a kalmıştı. Oğulları arasındaki rekabetler, sonunda imparatorluğun tek hükümdarı olan II. Constantius tarafından kazanılan bir iç savaşa yol açacaktı.

Constantine II, Büyük Konstantin [Constantine I] ve Flavia Maxima Fausta'nın MS 316 yılının Şubat ayında doğan ilk oğluydu. Doğumundan sonraki yıl, Büyük Konstantin oğlunu [Constantine II], üvey kardeşi Crispus ve batı imparatorunun doğudaki rakibi Valerius Licinianus Licinius'un bebek oğlu II. Licinius ile birlikte Sezar rütbesine yükseltmiştir. Bu noktadan sonra genç Constantine II, babasının iktidarının devamlılığının simgesi olarak giderek önem kazandı ve sık sık kamuoyunun gözü önünde oldu. Sekiz yaşına geldiğinde Constantine II, babası ya da Crispus'la birlikte üç kez konsül olmuştu ve on yaşına geldiğinde, II. Licinius'un MS 324'te ve Crispus'un MS 326'da düşüşüyle sonuçlanan savaş ve entrikalarının ardından tahtın önde gelen varisi olmuştur.

Gençliğine rağmen, on yaşındaki Constantine II, yakın zamanda idam edilen Crispus'un yerine Galya komutanlığına atandı. Savaş halindeki eyaleti, Ren sınırının ötesinden gelen Germen halklarının, özellikle de Alemanni ve Frankların sık sık saldırılarına karşı savunmakla görevlendirildi ve MS 332'de on altı yaşındayken babasının komutasında Almanlara karşı büyük bir seferde saha komutanı olarak görev yapmıştır. Beş yıl sonra, MS 22 Mayıs 337'de Büyük Konstantin öldü ve II. Constantine, iki küçük kardeşi II. Constantius ve Konstans ile birlikte Augustus ünvanını aldı. Üçü birlikte imparatorluk ailesindeki tüm potansiyel rakipleri yok etti ve imparatorluğu kendi aralarında bölüştüler. Ne yazık ki Constantine II, Trakya ve Afrika'daki topraklar konusunda kardeşi Konstans'la kavga etti ve sonunda 340 yılında en küçük kardeşini bir anlaşmaya zorlamak için bir ordunun başında İtalya'yı işgal etmeye başladı. II. Constantine hiçbir zaman Konstans'la savaşta yüzleşmeyi başaramadı. Büyük Konstantin ve Fausta'nın en büyük oğlu 24 yaşındaki imparator II. Constantine, Aquileia yakınlarında Konstans'ın generalleri tarafından bir pusuda öldürüldü ve Konstans o sırada İtalya'da bile değildi, Dacia'da sefer yapıyordu. Konstans'ın askerleri Constantine II'nin cesedini yakındaki bir nehre attı, ancak daha sonra cesedi alındı ve II. Constantine için onurlu bir cenaze töreni yapıldı.

Ön yüzde imparator Konstantin II soldan sağa CONSTANTINVS PF AVG - Constantinus Pius Felix Augustus lejantı. Türkçe açıklaması Constantinus, Dindar ve Kutsanmış Ağustos. Arka tip Victory yazılı kalkan tutuyor önünde oturan esir. Soldan sağa VICTORIA CONSTANTINI AVG - Victoria Constantini Augusti: İmparator Konstantin'in zaferi lejantı. Victoria elinde VOT XXX lejantı olan kalkan tutuyor, alta antik kentin darb edildiği Siscia antik kentinin ismi kısaltma SIS olarak darb edilmiştir. Siscia günümüz Hırvatistan da Sisak şehridir.


Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_CS.jpg