Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Kraliçe Zenobia Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,083
Beğeni
12,318

Roma İmparatorluğu Septimia Zenobia Sikkeleri

S ZЄNOBIA AVG - CЄΠTIM ZHNOBIA CЄB

Roma'yı Ele Geçiren Asi Kraliçe Zenobia


Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ZEN.jpg


Onlarca yıl süren siyasi ve ekonomik istikrarsızlık, merkezi hükümetin Batı'yı Galya gaspçılarına kaptırmasına ve Doğu'nun kontrolünü Palmira yöneticilerine kaptırmasına neden olmuştu. Başlangıçta Romalılar, Doğu'daki eyaletlerinin savunmasını, Sasani kralı I. Şapur'la etkili bir şekilde savaşan Palmira çöl vahasının kralı Septimius Odenathus'a emanet etmişlerdi. Ancak 267'de Septimius Odenathus'un öldürülmesiyle krallık daha hırslı bir karakterin, sekiz yaşındaki oğlu Vabalathus'un yönetimiyle ilişkilendiren eski karısı Zenobia'nın eline geçmiştir. Zenobia geç antik çağa ait oldukça esrarengiz bir kişiliktir. MS 240 yılında doğmuştur. Kendisinin Mısırlı Kleopatra'nın soyundan geldiğini ve bu nedenle köklerinin Ptolemaioslardan geldiğini iddia etmiştir. Bu bilgi aynı zamanda Historia Augusta da geçmektedir.

Zenobia'nın Roma'yla zayıf ilişkileri, 268 yılında Gallienus'un ona karşı başarısız bir sefer düzenlemesiyle doruğa ulaşmıştır. Daha sonraki imparatorlar II. Claudius ve Zenobia'nın yönetimi altında Doğu Roma'nın neredeyse tamamının kontrolünü ele geçirdiği Quintillus döneminde hiçbir ilerleme kaydedilmemiştir. Aurelianus 270 yılında iktidara geldiğinde, Galya İmparatorluğu ve Vandalların saldırılarıyla ilgilendi, kendisine zaman tanımak amacıyla pragmatik olarak Zenobia ve genç kral Vabalathus'a hoşgörü göstermiştir. Bu da Zenobia'yı hem Aurelian'ın hem de oğlunun otoritesini ilan eden antik sikkeler darb etmeye teşvik etmiştir. Daha sonra güçlü bir karaktere sahip ve çok hırslı olan Zenobia, açık bir isyan ilan etti. Mısır eyaletinin ele geçirilmesi ve Roma valisi Tenagio Probus ve kuvvetlerinin 269 yılında sınır dışı edilmesiyle nüfuz alanını genişletti. Bu genişleme imparator Gallienus'un ölümünden sonra Roma İmparatorluğu'nda yaşanan karışıklık nedeniyle kısmen başarıya ulaşmıştır.

Ancak batıdaki ayaklanmaları bastıran Aurelianus doğuya doğru ilerlediği için Zenobia ve Vabalathus'un güçleri uzun sürmeyecekti. İmparator Aurelian, Zenobia ve Vabalathus'un oluşturduğu tehdidi fark etti ve bir sefer başlattı. Batıdaki ayaklanmaları bastıran Aurelianus, bir orduyla onun üzerine yürüdü. Güçleri Antakya'nın dışında karşılaştı ve sonuçta Zenobia'nın Emesa'ya kaçan ordusu bozguna uğradı. Zenobia ve oğlu, Sasani Perslerinin yardımıyla çölden kaçmaya çalıştı, ancak Aurelian'ın atlıları tarafından yakalandılar ve ardından imparatorun şehre muzaffer dönüşü sırasında altın zincirlere bağlı olarak sergilenmek üzere Roma'ya götürülmüştür. Ancak bu yolculuktan yalnızca Zenobia hayatta kalmıştır. Zenobia'nın güzelliğinden ve asaletinden etkilenen Aurelianus, daha sonra onu sadece serbest bırakmakla kalmadı, aynı zamanda ona hayatının geri kalanını geçireceği Tibur'da bir villa da vermiştir. [Antik kaynaklar Zenobia'nın akıbeti konusunda hemfikir değildir, farklı anlatımlar mevcuttur]

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


Antik kaynaklar Zenobia'nın akıbeti konusunda hemfikir değildir. Bazı Arap kaynakları onun yakalanmamak için intihar ettiğini söylemektedir. Roma kaynakları, bir kadını öldürmek istemeyen Aurelianus'un onu esir olarak Roma'ya getirdiğini iddia ediyor. Kraliçenin her zaman Roma'yı ziyaret etmeyi arzuladığı söyleniyordu. Bazıları başının kesildiğini iddia ediyor. Diğerleri onun Romalı bir senatörle evlendiğini ve hayatını Romalı bir başhemşire olarak geçirdiğini anlatıyor.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,083
Beğeni
12,318
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ZENOBİA (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ZENOBİA (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ZENOBİA (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ZENOBİA (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ZENOBİA (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ZENOBİA (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ZENOBİA (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ZENOBİA (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ZENOBİA (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ZENOBİA (10).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,083
Beğeni
12,318
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ZENOBIA (1).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ZENOBIA (2).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ZENOBIA (3).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ZENOBIA (4).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ZENOBIA (5).jpg