Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Licinia Eudoxia Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
6,528
Beğeni
12,124
Licinia Eudoxia Sikkeleri

Licinia Eudoxia


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Licinia Eudoxia.jpg


Doğu Roma [Bizans] İmparatoru II. Theodosius ile Yunan eşi Aelia Eudocia'nın kızı olarak MS 422 yılında Konstantinopolis'te doğdu. İki yaşındayken geleceğin Batı Roma imparatoru olan kuzeni III. Valentinianus ile nişanlandı ve 437 yılının Ekim ayında on beş yaşındayken evlendi.

Licinia Eudoxia, 437 yılında imparatorluğun en önemli şehri olan Konstantinopolis'te III. Valentinianus ile evlendi ve resmi olarak 439 yılında İtalya'nın Ravenna şehrinde Augusta rütbesine yükseltildi ve muhtemelen ölümüne kadar bu statüyü korumuştur. Valentinianus'un Eudoxia'ya sadakatsiz olduğu söylense de, çiftin Eudocia ve Placidia adında iki kız çocuğu oldu ve evlilik MS 455'te Valentinianus'un öldürülmesine kadar sürmüştür.

MS 455'te III. Valentinianus, Aetius'un hizmetlileri olan Petronius Maximus tarafından görevlendirilmiş iki barbar Optila ve Thraustila tarafından öldürüldü. Konumunu meşrulaştırmaya çalışan Petronius, Licinia'yı onunla evlenmeye zorladı. Böylece Licinia sadece kocasının halefiyle değil, aynı zamanda onun katiliyle de evlenmiş olmuştur.

Bu öfke onu [Licinia Eudoxia] Kuzey Afrika'daki Vandal kralı Gaiseric ile temasa geçmesini sağlamış ve ondan kocasının öldürülmesinin intikamını almak için Roma'ya saldırmasını talep etmiştir. Ancak bu ricasının öngörülemeyen sonuçları olmuştur. Gaiseric, Kartaca'dan Roma'ya yelken açtı, 76 gün saltanat süren Petronius Maximus'u öldürdü, Roma'yı yağmaladı ve esir aldıkları Eudoxia ve iki kızı da dahil bulabildikleri değerli her şeyi almışlar ve Eudoxia ile kızlarını Kartaca'ya götürerek MS 462'ye kadar esaret altına almıştır.

Üç İmparatorluk kadını, Bizans imparatoru I. Leo tarafından büyük bir ödeme yapılarak serbest bırakılmaları sağlanana kadar sonraki yedi yıl boyunca Kartaca'da rehin kalmıştır. Eudoxia'nın ilk olarak Roma'ya mı yoksa Konstantinopolis'e mi döndüğü bilinmiyor, ancak yaklaşık 70 yaşına kadar Konstantinopolis'te yaşadığı düşünülmektedir.

Sadece beş yıl önce görümcesi Honoria'nın [aynı zamanda zorla evlendirilme tehlikesiyle karşı karşıya olan bir imparatoriçe] Hun Kralı Attilla'dan nasıl yardım çağırdığına şahsen tanık olan Eudoxia'nın Vandallara başvurması şaşırtıcıdır. Honoria, Hun Attilla'dan yardım çağırmıştı ve bu, neredeyse Roma'nın yağmalanmasıyla sonuçlanan yıkıcı bir Hun istilasıyla sonuçlanmıştı.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
6,528
Beğeni
12,124
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Licinia Eudoxia (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Licinia Eudoxia (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Licinia Eudoxia (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Licinia Eudoxia (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Licinia Eudoxia (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Licinia Eudoxia (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Licinia Eudoxia (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Licinia Eudoxia (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Licinia Eudoxia (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Licinia Eudoxia (10).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
6,528
Beğeni
12,124
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Licinia Eudoxia (11).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Licinia Eudoxia (12).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Licinia Eudoxia (13).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Licinia Eudoxia (14).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Licinia Eudoxia (15).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Licinia Eudoxia (16).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Licinia Eudoxia (17).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Licinia Eudoxia (18).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Licinia Eudoxia (19).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Licinia Eudoxia (20).jpg