Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Maximianus Herculius | İlk Saltanat

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Paylaşmış olduğumuz antik sikkenin ön yüzündeki imparator Maximian portresi, antik sikkenin 290 Ocak'taki Yeni Yıl festivalinde orduya dağıtılmak üzere bağış olarak darb edilmiştir. Maximian antik sikkenin ön yüzünde süslü cüppe ve kartal uçlu bir asa taşırken gösteriliyor. Her ikisi de bir konsülün amblemi ve bu nedenle antik sikke, Maximian'ın konsüllük varsayımını kutlamaktadır.

Antik sikkenin ön yüzündeki lejant [MAXIMIANVS AVG COS III PP], onun üçüncü kez konsüllük yaptığını belirtmektedir. Bu aynı zamanda imparatorluk Hanedanlığı'ndaki üstün meslektaşı Diocletianus ile 293 yılına kadar süren ikinci konsüllük görevini paylaşmasıydı. O yıl, Diocletian İmparatorluğu böldü ve Maximian'ın Batı'da Augustus olarak görev yapmasıyla Tetrarşi'yi kurmuştur. Sikke arka yüzde Herkül Ultor [İntikamcı] tasviri yer alıyor ve Maximian'ın Dyarchy'deki rolüne atıfta bulunmaktadır.

Diocletianus, Dyarchy'yi Roma İmparatorluğu'nda düzeni yeniden sağlamanın bir yolu olarak ilk kez düşündüğünde, kendisini tanrıların bilge ve güçlü hükümdarı Jüpiter [Zeus] olarak görüyordu. Maximian'ı ise Jüpiter'in yeryüzündeki aracısı olan Herkül olarak görüyordu. Jüpiter'in [Zeus] yeryüzündeki temsilcisi, ilahi babasının emirlerini uygulama gücüyle donatılmıştı. Dyarchy; iki kişinin bir yönetimi birlikte yasal veya fiili olarak yönetmesi.

Kısacası Diocletianus Dyarchy'nin beyniydi ve Maximian da kas gücüydü. Bu ilişki, 286 yılında Diocletianus'un Maximian'ı Sezar olarak görevlendirmesiyle kanunlaştırıldı. O zamanlar Diocletianus Jovius adını alırken, Maximian ise Herculius adını almıştır. Hercules daha sonra 293-305 Tetrarşik sisteminde Sezar rütbesine yükselen diğer kişiler tarafından kullanılan bir amblem haline gelmiştir.

İmparator Maximianus Herculius'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

İmparator Diokletianus'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Maximianus Herculius.jpg