Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Nero - Pisonia Komplosu

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Pisonia Komplosu


MS 64/5 yıllarındaki olaylar, Nero'nun daha sonra zalim ve rahatına düşkün bir hükümdar olarak ününü tanımlamıştır. Aşırılıkları, onu devirip yerine Gaius Calpurnius Piso'yu getirmeyi amaçlayan bir komployla sonuçlanmıştır. Pisonia Komplosu, adını Gaius Calpurnius Piso adlı önde gelen Romalı devlet adamı ve hatipten almıştır ve İmparator Nero'yu öldürme planıydı. Her ne kadar komploya dahil olsa da, planın yaratıcısı Piso değildi. Komplo MS 65'te açığa çıktı ve ana komplocuların, filozof Seneca'nın, yeğeni şair Lucan'ın ve yazar Petronius'un ölümüne yol açmıştır. En az 41 kişi komplonun parçası olmakla suçlandı. Bilinen 41 kişiden 19'u Senatör, 7'si varlıklı kişiler, 11'i asker ve 4'ü kadındı. Komplocular idam edildi veya intihara zorlanmıştır. Komplo her ne kadar başarısızlıkla sonuçlansa da Nero'nun çöküşünün, intiharının ve bunu takip eden Dört İmparator Yılı'ndaki kaosun tohumlarını ekmiştir.

Komplocular arasında Nero'nun sarayının birçok üst düzey üyesi vardı; bunlar arasında Genç Seneca, şair Lucan ve kendisini Nero'nun zarafet hakemi olarak adlandıran Petronius vardı. Nero'ya göre kendisine bu kadar yakın olanların oluşturduğu bir komplonun başarısızlığı ancak ilahi müdahaleyle başarılabilirdi. İmparator Nero, kendisini zarar görmekten kurtaranın Koruyucu Jüpiter [Custos] olduğuna inanıyordu. Paylaşmış olduğumuz antik sikke imparator Nero'nun Pisonia Komplosundan korunmasını anmaktadır. Antik sikkenin arka yüzünde yıldırım ve asa tutan Jüpiter tasviri ile birlikte IVPPITER CVSTOS - Iuppiter Custos | Jüpiter, koruyucu lejantı görülmektedir.

İmparator Nero'ya ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg