Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Trajan Sütunu

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Roma İmparatorluğu Trajan Sütunu


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Trajan.jpg


Paylaşmış olduğumuz antik sikkenin arka yüzü, antik Roma'nın günümüze ulaşan en görünür ve ikonik anıtlarından biri olan Trajan Sütunu'nu tasvir etmektedir. Daçya seferini anmak için inşa edilen ve savaş ganimetleri kullanılarak MS 113'te tamamlandı ve sütun o yılın ve bir sonraki yılın antik sikkelerinde tasvir edilmiştir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


Savaşın önemli seferlerini gösteren sütunu süsleyen heykel, Trajan Forumu'nun kuzey ucundaki binaların balkonlarından görülebiliyordu. Sütunun kapağı başlangıçta İmparator'un bir heykeliyle örtülmüştü, ancak orta çağda bu heykel ortadan kaybolduğundan, 1587'de Papa Sixtus V tarafından oraya bronz bir Aziz Petrus heykeli yerleştirilmiştir. İmparator Trajan'ın MS 117'deki ölümünden sonra Senato, Trajan ve eşi Plotina'nın küllerinin sütunun tabanına altın çömleklere konulmasına karar vermiştir.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_TRAJAN_COLUMN.jpg


İmparator Trajan'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Trajan1.jpg