Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Vespasianus | Judaea Capta

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

MS 68'de Vespasianus, Romalı vekil Cestius Gallus'u yenilgiye uğratan Yahudi ayaklanmasını bastırmak için imparator Nero tarafından Judaea'daki [ Yahudiye ] Roma lejyonlarının komutanlığına atandı. Vespasianus, Suriye lejyonlarıyla birlikte Antakya'dan, oğlu Titus'un İskenderiye'den gelen iki lejyonu ile birlikte kendisine katıldığı Ptolemais'e taşındı. Roma ordusu artık 60.000'den fazla askere komuta ediyordu.

Vespasianus ilk olarak Flavius Josephus tarafından savunulan Celile'yi fethetti. Daha sonra Tiberya ve Tarichaea'ya karşı harekete geçti. Titus, Gamela ve Giskala'yı fethederek Kudüs'e giden yolu açtı. Vespasianus Peraea, Antipatris, Lydda, Jamnia, Jericho ve Gerasa'yı aldı. Vespasianus 69 yılında imparator ilan edildi ve seferin geri kalanını, 70 yılının sonlarında Kudüs'ü alarak savaşı bitiren ve hemen İtalya'ya doğru yola çıkan ve 71 yılının başlarında Roma'ya ulaşan oğlu Titus'a bıraktı. Vespasianus, Titus ve küçük kardeşi Domitian o yıl Yahudiye'nin zaferini kutladılar. Kudüs tapınağından elde edilen ganimetler, Pax'a yeni inşa edilen bir tapınakta ve imparatorluk sarayında saklanmıştır.

Yahudiler Fiscus Judaicus'a [ Yahudi vergisi ] tabi tutuldu ve Yahudiye imparatorun kişisel mülkü haline geldi. Talmud'da Bellum Judaicum veya Yahudi Savaşına Vespasian Savaşı adı verilir.

MS 66-73 dolaylarında Flavius hanedanının Yahudi Savaşı'ndaki başarısını kutlayan antik sikke serisi, o zamana kadar darb edilen Roma zaferini kutlayan en geniş ve en çeşitli antik sikke darbı olarak bilinmektedir. Her metalden ve darphaneden antik sikkeler içeriyordu. Vespasianus'un Judaea Capta serisinin ilk sikkeleri, JUDAEA CAPTA [Yahudiye'nin fethi] lejantı taşımamaktadır.


Antik sikkenin arka yüzündeki ikonografi; Palmiye ağacının altında oturan örtülü yaslı kadın figürü [Yahudiye'nin kişileştirilmiş hali]. Arkasında askeri kıyafetli Titus ayakta, ayağı küre üzerinde elinde dikey mızrak ve parazonyum var.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_VESAPASIAN.jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
MS 68'de Nero'nun ölümünün ardından aylarca süren iç savaştan sonra ortaya çıkan hanedan değişikliği hikayesi, Vespasianus ve Titus'un MS 71 ortalarında Yahudiye'nin barışa kavuşturulmasını ortak bir zaferle kutlamak için Roma'ya dönmeleriyle başladı. Bunun sonucunda ortaya çıkan zafer alayı, yalnızca onların zaferini değil, aynı zamanda iç çatışmaların da sonunu, gelecek barış beklentisini ve her şeyden önce Roma devletinin üstün gücünü simgeliyordu. Bu coşkulu bağlamda, hem IVDΛEΛ CAPTA - Judaea Capta [Yahudiye'nin fethi] lejantı hem de ele geçirilen eyaletin kişileştirilmesini içeren yeni bir dizi antik sikke darbı yapılmıştır.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_01.jpg


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_JUDEA.jpg


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_JUDEA1.jpg


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_JUDEA2.jpg