Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Salamis Antik Kenti

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik dönem ismi Salamis [Σαλαμίς] olan antik kent, Kıbrıs'ın doğu kıyısında, Pedieos nehrinin ağzında, günümüz Yeni Boğaziçi/Aysergi [Αγιος Σέργιος, Ayios Seryios] bölgesinde bulunan eski bir Yunan şehir devletidir. Salamis'in kurucusu, Truva savaşından sonra kardeşi Ajax'ın intikamını alamadığı için ülkesine dönemeyen Yunanistan'ın Salamis adasının kralı Telamon'un oğlu Teucer'dir .

Salamis antik kentinde darb edilmiş kral Pnytagoras'a ait Stater kategorisinde olan antik sikke

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_SALAMIS.jpg


Sikke ön yüzde sola bakan ve kuleli bir taç giyen Afrodit büstü. Kral kelimesini ifade eden pa-si-le-wo-se'nin ilk hecesi için Kıbrıs heceli BA lejantı.
Arka tip kuleli bir taç giyen Afrodit sağda kralın ismi Pnytagoras kısaltma ΠΝ - PN olarak darb edilmiştir.

Bu antik nadir stater alışılmadık bir şekilde hem ön yüzünde hem de arka yüzünde tanrıça Afrodit'i tasvir etmektedir. Yunanlılar onun Kıbrıs'ta Baf'ta denizden doğduğuna inanıyorlardı ve bu nedenle adanın koruyucu tanrıçası olarak görülüyorlardı.

Afrodit, Baf'taki kalıcı yerleşim yerinin ötesinde, her yıl düzenlenen muhteşem bir festivalle onurlandırılmış ve adanın dört bir yanında tapınılmıştır. Sikke ön yüzde Afrodit, Ahameniş Pers imparatorluğunun Kıbrıs adası üzerindeki yaygın görsel etkisini vurgulayan bir tarzda, sıkı bukleler halinde uzun saçları, bir taç ve küpe takan bir doğu tanrıçası olarak görünüyor. Sikke arka yüzde ise taretli tacı, onu Salamis'in koruyucusu olarak sivil tanrıça Tyche'ye benzetmektedir.

Pnytagoras [Πνυταγόρας] , günümüz Kıbrıs'taki Antik Yunan şehir devleti Salamis'in kralıydı. MÖ 351'de devrilen ve Ahameniş yanlısı duruşu nedeniyle sürgüne gönderilen II. Evagoras'ın yeğeni ve halefidir. Büyük İskender'in MÖ 333'te İran'ı işgal edip Issos Savaşı'nı kazanmasının ardından, kral Pnytagoras Makedonlarla ittifak kurarak MÖ 332'de filosuyla Tire kuşatmasına katılarak ödül olarak Tamassos şehrini aldı. Aynı yıl öldü ve yerine oğlu Nikokreon geçti.​