Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Sasani İmparatorluğu Bahram V Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338

Sasani İmparatorluğu V. Bahram - Bahrām V Gōr [Gōr / Onager - Avcı] - V. Varhran
I. Yazdegerd'in [I. Yazdgrad] oğlu ve halefi olan 420'den 438'e kadar hüküm süren Sasani imparatorluğu kralı V. Bahram. Gençliğinde babasıyla yaşadığı bazı anlaşmazlıklar nedeniyle sürgün edildiği Hira'nın Lakhmid kralları No'mān ve oğlu Monḏer'in sarayında büyümüştür. II. Shapur'un 379'daki ölümünden bu yana soylular ve rahipler, merkezi otorite pahasına prestijlerini ve güçlerini artırmışlardı ve kralları [aralarında I. Yazdegerd de vardı] istedikleri gibi seçiyor, tahttan indiriyor ve öldürüyorlardı. Sıra I. Yazdegerd'in oğullarını verasetten dışlamaktaydı. I. Yazdegerd'in en büyük oğlu, Persarmenia valisi Shapur [IV. Shapur], tahtı ele geçirmek için aceleyle Ktesiphon'a gitti, ancak Sasani kökenli bir prens olan Khosrau'yu kral olarak seçen soylular tarafından öldürüldü.

V.Bahram Monḏer'den askeri yardım istedi ve istediği yardımı alarak başkente yürüdü. Paniğe kapılan soylular onunla pazarlık yaptı ve babasının kötü yönetimini düzelteceğine dair ondan söz aldıktan sonra V. Bahram'ın iddiasını kabul ettiler. Şahnâme diğer Sasani kökenli kaynaklarda kutlanan Pers geleneğine göre, V. Bahram, kraliyet tacının ve kıyafetinin iki aslanın arasına yerleştirilmesini ve canavarları öldürerek bunları geri alabilen kişinin ilahi olarak tercih edilen kral olarak kabul edilmesi gerektiğini öne sürerek zorlu bir sınava girmeyi tercih etmiştir. Khosrau geri çekilirken V. Bahram tahtı kazanmıştır. Tahtı kazanan V. Bahram kardeşi Narse'yi [Narseh] Horasan'a vali olarak atamıştır.

Yönetim görevini babasının görevlilerine, özellikle de imparatorluğun büyük bakanı Mihr Narseh'e bıraktı. Ayrıca bayramlarda vergileri ve kamu borçlarını bağışladı, müzisyenleri daha yüksek rütbelere terfi ettirdi ve tebaasını eğlendirmek için binlerce Hintli ozanı İran'a getirdi ve kendisi de zevk seven faaliyetlere, özellikle de avcılığa düşkündü ve lakabı Avcı idi. 438 yazındaki ölümünün bir av sırasında meydana geldiği söylenir. Başka bir versiyona göre ise doğal bir ölümle ölmüştür.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Sasani Kralı V. Bahram'a ait antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ Bahram V  (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ Bahram V  (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ Bahram V  (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ Bahram V  (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ Bahram V  (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ Bahram V  (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ Bahram V  (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ Bahram V  (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ Bahram V  (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ Bahram V  (10).jpg