Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Sasani İmparatorluğu Kraliçe Azarmidokht Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338

Sasani İmparatorluğu Kraliçe Azarmidokht

ĀZARMĪGDUXT - Āzarmīdokt - Arzmīdokt - Arzmīndokt - Āzarūmīddokt


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


II. Khosrau'nun [II. Hüsrev'in] kızı Azarmidokht, MS 631'de Sasani İmparatorluğu'nun kraliçesiydi. Onun yükselişi özellikle kanlı bir dönemi takip etmiştir. Bu dönemde erkek kardeşi II. Kavad [Shiruya olarak da bilinir], MS 628'de babalarını devirdi ve onu idam etmeden önce on yedi erkek kardeşinin hepsini öldürmüştür. Ancak kız kardeşleri Kraliçe Buran ve Azarmidokht katliama dahil edilmemiştir. Ancak bir veba salgını, Kavad II'yi kanlı saltanatının başlarında öldürdü ve yerine sekiz yaşındaki oğlu III. Ardashir'i bıraktı. Sadece iki yıl iktidarda kaldıktan sonra III. Ardashir, Nisan 630'da öldürüldü ve taht, Nimruzi generali Shahrbaraz [Şehrbaraz] tarafından gasp edildi. Shahrbaraz, aynı yılın Haziran ayında Pahlav komutanı Farrukh Hormizd tarafından devrildi ve Buran'ı meşru mirasçı olarak tahta oturttu. Kraliçe Buran, Parsig grubu tarafından kız kardeşi Azarmidokht'un lehine neredeyse anında devrilen Şehrbaraz'ın oğlu Shapur V tarafından tahttan indirilene kadar yalnızca birkaç ay dayanmıştır. Azarmidokht, Farrukh Hormizd'in oğlu Rustam Farrukhzad tarafından Haziran 631'de devrildiğinde, Buran'a bir daha meydan okumak için kullanılmasını önlemek için Azarmadokht'un kör edilmesini emretti ve daha sonra onu idam ettirdi. İdamdan sonra Buran yeniden tahta çıkmıştır.

II. Kavad'ın kraliyet ailesini katletmesi, Sasani İmparatorluğu'nu kontrol edilemez hale getirmişti. İçeride generaller ve aristokrasi de dahil olmak üzere taht iddiasında bulunanlar sürekli bir çatışma halindeydi ve dışarıda Türkler ve Hazarlar zayıflayan İmparatorluğu bir istila fırsatı olarak görüyorlardı. Tarihçi Tabari'nin anlattığına göre Azarmidokht yalnızca birkaç aylığına kraliçeydi. Askeri vali Farrokh Hormozd tarafından kendisine evlenme teklif edilen Azarmidokht'un, müstakbel kocasının teklifini reddetmek yerine suikasta kurban gitmiştir. Azarmidokht, Farrokh Hormozd'un oğlu Rustam Farrukhzad tarafından öldürüldü ve Sasani İmparatorluğu hiçbir zaman bu felaketli dönemden tam olarak kurtulamadı ve daha sonra Sasani hanedanı MS 651'de III. Yazdegerd ile birlikte düşmüştür.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Sasani Krallığı Kraliçesi Azarmidokht'a ait antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
antik sikkeler nümizmatik_Azarmidokht (1).jpg
antik sikkeler nümizmatik_Azarmidokht (2).jpg
antik sikkeler nümizmatik_Azarmidokht (3).jpg
antik sikkeler nümizmatik_Azarmidokht (4).jpg
antik sikkeler nümizmatik_Azarmidokht (5).jpg
antik sikkeler nümizmatik_Azarmidokht (6).jpg
antik sikkeler nümizmatik_Azarmidokht (7).jpg
antik sikkeler nümizmatik_Azarmidokht (8).jpg
antik sikkeler nümizmatik_Azarmidokht (9).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Azarmidokht (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Azarmidokht (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Azarmidokht (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Azarmidokht (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Azarmidokht (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Azarmidokht (6).jpg