Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Sasani İmparatorluğu Shapur I Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
Sasani İmparatorluğu I. Shapur - ŠĀPUR I

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh.jpg


Üç Sasani kral kralı ve Sasani ve sonraki dönemlerin bir takım ileri gelenlerine Šāpur deniyordu. Šāpur ismi, Eski İranca xšayaθiya puθra - kralın oğlu kelimesinden türetilmiştir ve orijinal olarak, en azından MS 2. yüzyılın son on yıllarından itibaren kişisel bir isim olarak kullanılmaya başlanan bir ünvandır.

I. Shapur Sasani imparatorluğunun ikinci kralıydı [kralların kralı], MS 240 yılında babası I. Ardeşir'e [Ardashir I] kral olarak katıldı ve ardından 242 civarında tek hükümdar olarak başarılı oldu. I. Shapur, o zamanlar İran platosunun çoğunu kontrol eden Partlara karşı yürütülen seferde babasına eşlik etmişti ve tahta çıkmadan önce bile zekası ve öğreniminin yanı sıra cesareti ve iyi kalpliliği nedeniyle övgüler alıyordu. I. Shapur'un uzun ve enerjik saltanatı, İran'ı sekiz yüzyıl önceki Ahameniş Krallığı'nın en parlak döneminden bu yana görmediği ihtişamlara yükseltmiştir.

Babasının Roma İmparatorluğu ile savaşını sürdüren I. Shapur, Mezopotamya'nın Nisibis [Nusaybin] ve Carrhae [Harran] kalelerini fethederek Suriye'ye doğru ilerledi. Bu, genç Roma imparatoru Gordian III'ün Sasani tehdidine karşı koymak için geniş bir orduyla yola çıkmasını gerektirmiştir. Gordian'ın ordusu savaş üstüne savaş kazandı, sonunda Sasani ordusunu Resaena'da bozguna uğrattı ve Shapur'u tüm kazanımlarını geri vermeye zorladı. Gordian'ın ölümü ve Arap Philip'in tahta geçmesi, Philip'ten devasa bir altın tazminatı da dahil olmak üzere önemli avantajlar elde edebilen I. Shapur'a karşı Roma seferini sona erdirmiştir.

I. Shapur kısa süre sonra Roma'ya saldırılarına yeniden başladı ve 253'te Barbalissos Savaşı'nda 60.000 kişilik Roma ordusuyla karşılaşıp onları yok etti ve ardından Roma'nın Suriye eyaletini yakıp yıkmaya başladı. Ermenistan fethedildi ve Gürcistan, Sasani kontrolüne teslim edildi. Kuzey sınırlarını güvence altına alan I. Shapur, Suriye'nin derinliklerine giren ve Antakya'ya kadar yağmalayan bir orduya liderlik etmiştir. Roma imparatoru Valerianus yönetimindeki Roma'nın karşı saldırısı yavaştı, ancak 257'de Antakya kurtarıldı ve Suriye eyaleti Roma kontrolüne geri döndü. I. Shapur'un hızla geri çekilmesi, Romalıların, Persler tarafından ciddi bir şekilde mağlup edildikleri Edessa'ya kadar Sasanileri aceleyle takip etmelerine neden oldu ve imparator Valerianus, ordusundan sağ kalanlarla birlikte esaret altına alınmıştır.

Roma imparatoru Valerian'ın yenilgisi ve esir alınması, aynı zamanda Büyük olarak da anılan I. Shapur'un saltanatındaki en büyük başarıya işaret etmektedir ve Valerian'ın teslimiyeti, Nakş-ı Rüstem'de imparatorun önünde diz çöktüğünü gösteren bir rölyef ile anılmaktadır. Valerian esir alınmış ve diz çökerek Shapur'a boyun eğiyor. Valerianus'un elleri, bir kölelik işareti olarak kolların içine gizlenmiştir.

antik-sikkeler-numizmatik-jpg.48235


Valerian'ın esir alınan ordusu Bishapur'a gönderildi ve askerler, antik Susa kenti yakınlarındaki Band-e Kaisar [Sezar'ın barajı] gibi mühendislik ve geliştirme işlerinde kullanıldı. İmparator Valerian'ın ölümü hakkında bir çok anlatım vardır. Hayatının geri kalanını İran'da bir mahkum ve köle olarak geçirmiş olan Valerian, zincirlerle sürüklenmiş ve Shapur atına binmek için imparatorun sırtına basabilsin diye çömelmeye zorlanmıştır. Başka bir anlatıma göre Valerian'ın diri diri derisi yüzülerek boyandı, ardından gelecekteki tapınak ziyaretçilerine gösterildi [çoğunlukla bir uyarı olarak]. Uzun bir süre böyle bir muameleden sonra Valerian, Shapur'a serbest bırakılması için büyük bir fidye teklif etti. Cevap olarak, bir versiyona göre Shapur, Valerian'ı erimiş altın yutmaya zorlamıştır. Shapur MS 270'de hastalıktan öleceği için Valerian'ın ölümünün intikamı asla alınamayacak ve Valerianus Roma İmparatorluğu'nun esir alınmış tek imparatoru olarak anılacaktı.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Sasani Kralı I. Shapur'a ait antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh2 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh2 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh2 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh2 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh2 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh2 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh2 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh2 (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh2 (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh2 (10).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh3 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh3 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh3 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh3 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh3 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh3 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh3 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh3 (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh3 (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh3 (10).jpg
 

Medya

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
225
Beğeni
471
Muhteşem görseller tek kelimeyle nefes kesici
Teşekkürler
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh5 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh5 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh5 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh5 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh5 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh5 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh5 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh5 (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh5 (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh5 (10).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Shapur I (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Shapur I (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Shapur I (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Shapur I (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Shapur I (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Shapur I (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Shapur I (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Shapur I (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Shapur I (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Shapur I (10).jpg