The title of the page

Sasani İmparatorluğu Shapur I Sikkeleri

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
4,538
Beğeni
11,718
Sasani İmparatorluğu Kralı Shapur I

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh.jpg


I. Şâpûr ikinci Sasani Şahı/Kralıdır. Hükümdarlığının yılları genellikle 241 - 272 olarak verilir, fakat babası I. Erdeşîr'in 241 yılında ölmesinden önce de babasıyla beraber krallık yapmış olması muhtemeldir.

15 yıllık hükümdarlığından sonra I. Erdeşîr 241 yılında ölmüştür. Kendisinden sonra saltanata IV. Erdevân'ın kızından olan oğlu I. Şâpûr geçmiştir. Tahta geçtikten sonra I. Şâpûr, Romalılara karşı babasının başlatmış olduğu saldırılara devam ederek Ermenistan ve Mezopotamya'yı ele geçirmeye çalışmıştır. Romalılarla 243 yılında yaptığı ilk savaşta [Resaena Savaşı] III. Gordianus'a yenilerek Fırat nehrinin gerisine çekilmek zorunda kalmıştır.

Yaklaşık 1 yıl sonra ordusunu tekrar toplayarak 244 yılının kışında yaptığı Misiche Savaşı'nda Romalıları yenilgiye uğratmıştır. Romalılarla 259 ya da 260 yılında yaptığı Edessa Savaşı'yla büyük bir zafer elde etmiş ve Roma İmparatoru Valerianus'u esir almıştır. I. Şâpûr'un bu başarısı, Sasani İmparatorluğu'nun şanının çevre ülkelere yayılmasına ve İmparatorluğun gücünün artmasına sebep olmuştur. Ayrıca Roma İmparatorluğu'nca aşağılanma sebebi olan bu galibiyetle I. Şâpûr, halkının gözünde prestij sahibi olmuştur.

Kral I. Şâpûr'un bu zaferi, Nakş-ı Rüstem'de kayalar üzerine resmedilerek, bu olayın ölümsüzleştirilmesi sağlanmıştır. Bu kabartmada I. Şâpûr at üzerindeyken Valerianus diz çökmüş bir vaziyette olup etraflarında ise çok kanlı bir savaşın geçtiği resmedilmiştir. Sadece I. Şâpûr dönemine ait 17 tane kabartma eser bulunmaktadır. I. Şâpûr Valerianus'u esir aldığı savaşta, ele geçirilen Romalı lejyonerleri ülkesinin yeniden yapılandırılması için köleleştirmiştir. Bu kölelere 100 tane şadırvan yaptırarak Şuşter köprüsünü kurdurmuştur. I. Şâpûr'un İran'dan getirterek istihdam ettirdiği Romalılar, zaman içerisinde çoğalarak buranın sakinleri haline gelmişler ve Sasani ülkesinde önemli ipek atölyeleri kurmuşlardır.

Batıya karşı gücünü kanıtladıktan sonra doğuya karşı defalarca sefer düzenleyen I. Şâpûr, Kuşan İmparatorluğu'nun yıkılışından sonra egemenlik sahasına kurulu olan Soğdiyan, Toharistan ve Çağanya gibi Kuşan Yabguluklarına boyun eğdirip kendi ülkesine katmak için uğraşmıştır. 30 yıllık saltanatında birçok başarı elde ederek ülkesinin kalkınma ve gelişmesinde fayda sağlayan I. Şâpûr, 272 yılında ölmüştür. Sasanilerce çok sevilen bir Şah olmasından dolayı, onun vefatı çok üzüntü yaratmış ve ülkenin her yerinde genel yas ilan edilmiştir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Sasani Kralı I. Şâpûr'a ait antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh2 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh2 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh2 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh2 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh2 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh2 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh2 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh2 (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh2 (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh2 (10).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
4,538
Beğeni
11,718
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh3 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh3 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh3 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh3 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh3 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh3 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh3 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh3 (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh3 (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh3 (10).jpg
 

Medya

Haber Editörü
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
221
Beğeni
474
Muhteşem görseller tek kelimeyle nefes kesici
Teşekkürler
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
4,538
Beğeni
11,718
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh5 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh5 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh5 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh5 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh5 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh5 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh5 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh5 (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh5 (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_sh5 (10).jpg
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.