Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Seleukos I Nikator'un Filleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.


Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik _SLK (1).jpg


MÖ 312 yılında I. Seleukos, Perdikkas suikastı sonrasında kendisine tahsis edilen ancak Makedonya naibi Antigonos Monophthalmos'a kaptırdığı Babil'i geri alarak buradan büyük bir krallık kurmak üzere yola çıkmıştır. Kontrolü kısa sürede Susiana, Media ve Persis'e yayıldı ve bunun üzerine Seleukos I Nikator dikkatini Büyük İskender'in eski imparatorluğunun doğusundaki topraklara çevirmeye karar verdi. Dokuz yıl boyunca [311-302] Seleukos I Nikator, İskenderiye egemenliğinin doğu kısmının Jaxartes ve İndus nehirlerine kadar olan kısmını kontrolü altına almıştır. İskenderiyeli Yunan Tarihçi Appian, Seleukos I Nikator'un Mezopotamya'yı, Ermenistan'ı, Seleukos Kapadokya'sını, Persis'i, Partları, Baktriya'yı, Arabistan'ı, Tapouria'yı, Sogdia'yı, Arachosia'yı, Hyrkania'yı ve işgal altındaki diğer komşu halkları ele geçirdiğini bildirir [History of Rome, the Suriye Wars 55]. Seleukos'un imparatorluğunun sınırları Büyük İskender'inkinden sonra Asya'daki en geniş sınırlara sahipti.

MÖ 309'da Antigonos Monophthalmos'a karşı yapılan Babil Savaşı'nın başarıyla sonuçlanmasıyla Seleukos I Nikator batı sınırını güvence altına almıştı. Daha sonra gözlerini doğuya çevirdi ve kuzey Hindistan'daki Mauryan İmparatorluğu'nun kralı Chandragupta'ya saldırdı. MÖ 303 civarında bir barış anlaşması imzalandı; bunun bir şartı Seleukos I Nikator'un Chandragupta'dan 500 fil almasıydı. Antik sikkeler üzerinde görülen fil arabası tasvirleri, Seleukos I Nikator'un Doğu'yu fethettiğini ve Hint kralı Chandragupta Maurya'dan aldığı 500 savaş filine atıftır. Bu filler, MÖ 301 yılında İpsos savaşında Antigonos Monophtalmos'un [ΑΝΤΙΓΟΝΟΣ Ο ΜΟΝΟΦΘΑΛΜΟΣ] güçlerini kesin bir şekilde yenmek için kullanılmıştı. Filler, büyük yıkımlara yol açabiliyordu ve onlara karşı gelen piyade ve süvarilere korku aşılıyordu. Fil arabasının çevresinde BAΣIΛEΩΣ ΣEΛEYKOY - Basileos Seleukou: Kral Seleukos lejantı. Konu içeriğinde paylaşılan antik sikkeler Kilikya bölgesinde Seleukos I Nikator tarafından kurulmuş olan Seleukeia [Silifke-Taşucu Köyü] antik kentinde darb edilmiştir. Seleukos I Nikator, günümüz Silifke-Taşucu köyünün olduğu yerde İyonluların Holmi adıyla kurmuş olduğu koloniyi ele geçirip halkını da kıyıdaki Holmi [Akliman]'den içeriye günümüz Silifke'nin bulunduğu yere yerleştirmiş ve Seleukos'un Şehri anlamına gelen Seleukeia-Seleucia antik kentini kurmuştur. Seleukeia antik kentine ait detaylı antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik _SLK (2).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,181
Beğeni
12,341

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_SLKN (1).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_SLKN (2).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_SLKN (3).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_SLKN (4).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_SLKN (5).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,181
Beğeni
12,341
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_SLKN (6).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_SLKN (7).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_SLKN (8).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_SLKN (9).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_SLKN (10).jpg