Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Seleukos Krallığı Antiochos IV Epiphanes | Antakya

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antiochos IV Epiphanes Panhellenik FestivaliIsocrates'in [MÖ 436-338 ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ] belirttiği gibi, panhelenik festivaller gerçekten de eski duyguları canlandırmak ve yeni bağlar kurmak için bir fırsattı. Ayrıca Yunanlılara, önde gelen devlet adamlarına ve önde gelen güçlere karşı duygularını kendiliğinden ifade etme şansı da verdiler. Paylaşmış olduğumuz antik sikke [bilinen 15 örneği vardır], Antakya yakınlarındaki Daphne'deki [Günümüz Defne-Harbiye] Apollon tapınağında kutlanan Panhelenik festivali için darb edilmiştir. Panhellenik festival, IV. Antiochos'un imparatorluğundan önce kutlanıyordu, ancak Antiochos IV Daphne'deki festivalin öneminin ve boyutunun büyük ölçüde artmasına neden olmuştur. Bu tarihten sonra Daphne, tanrı Apollon'un merkezi bir kült yeri ve Apollon hanedanın koruyucu tanrısı haline gelmiştir.

Antiochos IV, Yunan şehirlerine büyükelçiler ve elçiler göndermişti ve birçoğu delegasyon göndermeye istekliydi. Festival öncesinde Antiochos IV kırk bin piyade, on bin süvari ve altmış dört savaş filinden oluşan büyük bir askeri geçit töreni düzenlenmiştir. Piyadelerin yarısından fazlası, bronz ve gümüş kalkan taburları da dahil olmak üzere seçkin Seleukos saldırı birlikleri ve Roma lejyoner tarzında donatılmış on bin güçlü asker oluşumundan oluşuyordu [Polybios 31.16.1].

Bunu çok sayıda kurbanlık hayvan ve tanrılara sunulan adak izledi ve son olarak insanlık tarafından bilinen veya tapınılan her tanrının, yarı tanrının veya kahramanın yaldızlı resimlerinin yer aldığı büyük bir geçit töreni izlemiştir. Antiochos'un festivali bu kadar heybetli ve cömert bir monarşik gösteriye dönüştürmedeki motivasyonunun en azından bir kısmı, kendi itibarını ve Daphne'nin statüsünü arttırmaktı. Didyma, 188'deki Apameia antlaşmasından bu yana Seleukoslar'ın eline geçtiğinden, Didyma'nın yerine Seleukos topraklarında bir kült merkezi koymaya çalışmıştır. Daha da önemlisi, Apameia Antlaşması, Seleukosluların savaş fillerine sahip olmasını açıkça yasaklamıştı ve bu nedenle büyük askeri geçit töreninin temel amacı, gücünü tüm dünyaya duyurmak ve Roma tarafından sindirilmeyeceğine dair açık bir açıklama yapmaktır.

Seleukos İmparatorluğu kral IV. Antiochos'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Antiochos IV.jpg