Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Sicilya Messana Antik Kenti

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Anaxilas'ın Başarıları

Messina [Μεσσήνη] günümüz İtalya'da Sicilya Adası özerk bölgesinin en büyük üçüncü şehri olup, Messina ilinin başşehridir.

Aristoteles'e [Aristo-Ἀριστοτέλης] göre Anaxilas, MÖ 484 veya 480 yıllarında Olimpiyat Oyunlarında katır biga etkinliğindeki zaferini ve tavşanı ilk kez Sicilya'ya tanıtmasını anmak için antik sikkelerine bu tasviri yerleştirmiştir. MÖ 8. yüzyılda Yunan kolonistler tarafından kurulan Messana antik kenti, doğal limanının şeklinden dolayı tırpan anlamına gelen Zankle adı verilmiştir. Bir efsaneye göre bu isim Kral Zanklus'a atfedilir. Leuktra savaşından sonra Epaminondas tarafından kurulmuş olan memleketi Messene'nin onuruna antik kente Messana adı verilmiştir. Anaxilas [Ἀναξίλας, Ἀναξίλαος] Giritliler'in oğlu Rhegium'un [Günümüz Reggio Calabria] bir tiranıdır.

Messana [Μεσσήνη] antik kentinde darb edilmiş Tetradrahmi kategorisinde olan antik sikke. Ön yüzde uzun chiton giyen ve iki eliyle kırbaç ve dizginleri tutan katır bigalarını süren su perisi Messana,arka tip tavşan altta yunus balığı çevresinde MEΣΣANION-MESSANION lejantı.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_M2.jpg