Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Strabon Ve Antiochia'nın Kuru İnciri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Strabon Antiochia'yı Anlatıyor


antik-sikkeler-numizmatik_homer-3-jpg.50433


Strabon; Antiocheia [Aydın/Kuyucak - Başaran köyü] orta büyüklükte bir şehirdir ve Frigya yakınındaki bölgede Menderes nehrinin üzerinde yer alır ve nehrin üzerinde bir köprü vardır. Antiocheia, nehrin her iki yanında, her yeri verimli olan önemli bir toprağa sahiptir ve aynı incire üç yapraklı da adını vermelerine rağmen, en büyük miktarlarda Antiocheia kuru incirini üretir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ANTIOXЄΩN (3).jpg


Paylaşmış olduğumuz antik sikke Antiochia ad Maeandrum [Aydın/Kuyucak - Başaran köyü] antik kentinde darb edilmiştir ve Roma imparatoru Gallienus'a aittir. Antik sikkenin arka yüzünde gösterilen anıtsal köprü, Strabon'un, Karya bölgesinin Antiochia'sının [Antiochia ad Maeandrum] meşhur kuru incirlerini övmeden önce geçerken bahsettiği köprüdür. Antik sikkenin arka yüzünde Menderes'i kapsayan altı kemerli köprü ve üzerinde nehir tanrısı Maeander tasviri ile birlikte ANTIOXЄΩN - Antiochion lejantı görülmektedir.

Antiochia ad Maeandrum antik kentine ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ANTIOXЄΩN (2).jpg


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ANTIOXЄΩN (1).jpg