Antik Sikkeler Nümzimatik

Themistocles

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Themistokles | ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


Atina siyasetinde aristokratik gücün düşmesinin ardından Themistocles [ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ] siyasete atıldı ve MÖ 493'te Atina'nın yönetici arkonu olmuştur. Politikacıları ve vatandaşları Pers İmparatorluğu'na karşı savaşın bitmediğine, ikinci bir işgalin yolda olduğuna ikna etmeyi başarmıştır.

Themistokles erken dönem Atina demokrasisinin en büyük devlet adamlarından ve generallerinden biriydi. Atina'nın, Ahameniş Pers imparatorluğu ile olan çatışmalarında belirleyici olacak olan deniz gücünü önemli ölçüde artırmasına yol açan onun etkisiydi. Maraton Savaşı'nda savaştı ve Artemision ve Salamis savaşlarında Yunan müttefik donanmasını komuta etmiştir.

Yunan tarihçi Thucydides [ΘΟΥΚΥΔΙΔΗΣ], Themistocles'i genç bir adam olarak mecazi sağduyuya sahip ve yaklaşan sorunları tahmin edip çözebilen bir adam olarak tanımlamaktadır.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


Müttefiklerin Pers filosunu Salamis düzlüklerine çekebilmeleri kısmen Themistokles'in kurnazlığından kaynaklanıyordu ve sıkışık koşullarda üstün sayıdaki Persler bir engel haline geldi. Düzensiz ve manevra yapamayan Yunanlılar sıraya girdi ve kesin bir zafer kazandı. Ertesi yıl, Pers ordusu, Perslerin Yunan anakarasını fethetme girişimlerini sona erdiren Plataea Muharebesi'nde sağlam bir yenilgiye uğramıştır.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


Buna ve diğer başarılara rağmen, Themistokles'in algılanan küstahlığı onu yurttaşlarından uzaklaştırdı ve 472'de dışlanarak sürgüne gitti. Daha önce Atina'nın yeniden tahkimatını emrederek Sparta'nın düşmanlığını uyandıran Spartalılar, şimdi onu Pausanias'ın ihanetine dahil ederek Themistokles'i Yunanistan'dan Küçük Asya'ya kaçmaya zorlamışlardır.

Themistokles Küçük Asya'ya geçtikten sonra eski düşmanlarına hizmet teklif etti ve Büyük Pers Kralı Artaxerxes'in hizmetine girdi. İtibarını ve eski ihtişamını takdir eden Pers kralı, onu hayatının geri kalanını yaşayacağı Magnesia valisi yapmıştır.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MAGNESIA.jpg


Themistokles'in valisi olduğu ve yaşadığı antik kent Magnesia | Magnesia ad Maeandrum [ Μαγνησία ἡ πρὸς Μαιάνδρῳ ] günümüz Aydın-Germencik ilçesine bağlı olan Tekinköy bölgesinde antik çağın önemli kentleri Priene, Efes ve Tralles üçgeninde, ticari ve stratejik açıdan önemli bir konumda bulunan önemli bir antik Yunan kentidir.

Magnesia antik kentine ait daha fazla bilgi ve antik sikke görselleri için Tıklayınız.


Copyright 2022-2023 | Antik Sikkeler Nümizmatik​