The title of the page

Yunan Sikkelerinde Tanrılar ve Tanrıçalar

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,978
Beğeni
9,843
Antik Yunan Sikkeleri Üzerinde Olimpos Dağı Tanrıları ve Tanrıçaları
Antik Yunanlılar
için olimposlu tanrı ve tanrıçalar inançlarının özü, dini ve günlük yaşamlarının savaş alanından yatak odasına kadar bir parçasıydı. Olimpos'un 12 Tanrısı [12+1] Olimpos Dağı'nın tepesinde yaşayan Yunan Mitolojisindeki başlıca Tanrılardır. Bununla yanında Antik Yunanlılar, Olimposun parçası olan daha birçok Tanrı ve Tanrıçaya tapmışlardır. Yunan mitolojisindeki çoğu efsaneler de insan şeklindedir.Antik Yunan tanrılarının yaratılış hikayeleri seçilmiş olan 12 tanrı, 4 kadın ve 8 erkekten oluşmaktadır. Antik Yunan Tanrılarının her biri Romalılar tarafından kabul görülmüş ve farklı isimler altında kullanılmıştır. Roma mitolojisi neredeyse tamamen Antik Yunan mitolojisini baz almıştır. Panteon Yunanca πᾶν [pan - hepsi] ve θεός [theos - tanrı] kelimelerinden türetilen panteon, tüm tanrıların anlamına gelmektedir. Konu içeriği klasik panteona ve bu panteonda bulunan 12 büyük tanrı üzerine hazırlanmıştır.Kendinizi Antik Yunan'nın mitolojik geçmişine taşıyın, keşfedilmemişleri bizimle keşfedin. Tanrı ve Tanrıçaları Antik Yunan sikkeleri üzerinde izleyin. Antik Yunan dönemine ait antik sikkeler üzerinde darp edilmiş olan Tanrı ve Tanrıça tasvirlerinin anlamlarını detaylı olarak forum sayfamız üzerinden inceleyebilirsiniz.

ZEUS [Ζεύς]

Zeus Tanrıların ve İnsanların Babası. Antik Yunan mitolojisinde en güçlü ve önemli tanrıdır. Roma'da Jüpiter olarak da bilinir. Göklerin, şimşeklerin ve gök gürültülerinin tanrısıdır. Genellikle sikkeler üzerinde elinde bir şimşek veya kartal ile ayakta veya tahtta otururken veya sadece Tanrı Zeus'un büst olarak başı görülmektedir. Tanrı Zeus'un sembolleri Meşe, Kartal, Şimşek, Taht.

Tanrı Zeus'un Bulutları Devşiren, Tanrıların Ve İnsanların Babası, Tanrıların Kralı gibi sıfatlarının dışında birçok sıfatı daha vardır.


Pantokrator: Her Şeye Gücü Yeten, Kainatın Efendisi anlamına gelmektedir. Bu unvanı Nikia [İznik] konsülü ile İsa'ya verilmiştir.
Zeus Olympios: Zeus'un diğer Olimpos tanrılarının üstün olduğunu vurgular.
Zeus Aegiduchos veya Aegiochos: Aegis'in taşıyıcısı anlamına gelir.
Zeus Horkios: Zeus'un yeminlerin tutucusu olduğunu belirtir.
Zeus Xenios, Philoxenon veya Hospites: Zeus'un misafirperverliğini belirtir. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,978
Beğeni
9,843
HERA [Ήρα]Hera, Antik Yunan mitolojisinde Zeus'un eşi ve ablası olan tanrıçadır. Antik Roma mitolojisinde Juno olarak bilinir. Olimpos tanrıları arasında kraliçe vasfına sahiptir ve Evlilik Kraliçesi olarak anılır. Sembolleri tavus kuşu, guguk kuşu ve kutsal saydığı hayvanlar olan inektir. Arabasını atlar yerine tavus kuşları çeker. Mitolojide en güçlü, en cesur ve Aphrodite'den sonra en güzel tanrıça olarak bilinmektedir. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,978
Beğeni
9,843
POSEİDON [Ποσειδῶν]Poseidon'un etki alanı okyanustur. Ona Deniz Tanrısı denmektedir. Hırs ve gücü temsil eder. Depremlere neden olma rolünden dolayı toprak çalkalayıcı olarak da anılır. En önemli silahi üç dişli yaba [Trident]. Yabayı yere vurduğu zaman depremler meydana gelir. Zeus ve Hades'in kardeşidir. Sembolleri 3 dişli yaba, at, yunus ve boğa. Ey Yerleri Sarsan veya Kara saçlı Tanrı olarak da çağrılır. Antik Roma mitolojisi'nde Neptün [Neptunus] olarak bilinir.

 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,978
Beğeni
9,843
ATHENA [ Αθηνά ]Athena, Antik Yunan mitolojisinde zeka, sanat, strateji, ilham ve barış tanrıçasıdır. Roma mitolojisinde Minerva olarak anılır. Babası Tanrıların başı Zeus'tur. Tanrıça Athena'nın sembolleri, kalkan, mızrak, zeytin dalı ve baykuştur. Mızrak savaşı, zeytin dalı barışı ve Baykuş karanlıkta görme yeteneği nedeniyle bilgelikle ilişkilendirilmiştir. Athena, Atina kentinin baş tanrıçası ve koruyucusudur. Atina kenti ismini Tanrıça Athena'dan almıştır. Tanrıça Athena'nın aşk ilişkisi yoktur ve ebedi bekaret sembolüdür. Bu yüzden Athena Parthenos yani Bakire Athena olarak da anılır. Antik sikkeler üzerinde genellikle başında miğferle betimlenen genç kadın olarak tasvir edilmiştir.

 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,978
Beğeni
9,843
ARES [ Άρης ]Ares, Antik Yunan mitolojisinde kana susamışlığın ve şiddetli savaşın tanrısı'dır. Zeus ve Hera'nın oğludur. Ares ideal asker olarak özellikle Spartalıların hayranlık duyduğu bir tanrıdır. Antik Roma mitolojisinde Mars. Tanrı Ares'in sembolleri miğfer, kalkan, mızrak, köpek, akbaba. Tanrıça Athena üvey kız kardeşidir. Miğferli ve silahlı şekilde genç erkek olarak antik sikkeler üzerinde görülmektedir. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,978
Beğeni
9,843
APOLLON [ Απόλλων ]Apollo, Antik Yunan mitolojisinde müzik, sanat, güneş, ateş, şiir ve okçuluk tanrısı. Aynı zamanda kehanet yapan bilici tanrıdır. Kahinlik yeteneğini diğer insanlara da transfer edebilir. Sembolleri arasında güneş, yay ve ok, lir ve kuğu bulunur. Antik Yunan ve Roma'da aynı isme sahip tek tanrıdır.

 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,978
Beğeni
9,843
ARTEMİS [ Απόλλων ]Antik Yunan mitolojisinde Artemis, Zeus ile Leto’nun kızı. Phoebe olarak da bilinir.Vahşi doğa, avcılık,okçuluk ve ay tanrıçası. Ares'in dostu ve en büyük Yunan tanrıçalarından biridir. Apollon’un ikiz kız kardeşidir. Sembolleri Yay ve ok, geyik, köpek ve ay. Antik Roma mitolojisinde Diana olarak geçer. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,978
Beğeni
9,843
APHRODİTE [ Ἀφροδίτη ]Antik Yunan mitolojisinde Aphrodite, Aşk, seks ve güzellik tanrıçası. Antik Roma mitolojisindeki ismi Venüs, Etrüsk mitolojisindeki ismi Turan'dır. Tanrıça Aphrodite'nin sembolleri Güvercin, Kuğu, Deniz kabuğu, Mersin bitkisi ve gül.

 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,978
Beğeni
9,843
HEPHAİSTOS [Ήφαιστος]Hephaistos, Yunan mitolojisinde Zeus ile Hera'nın oğlu. Hephaistos tanrılar ve seçkin ölümlüler için silahlar ve zırhlar üreten ateş tanrısı. Akhilleus ve Aeneas’ın zırhı, Herakles’in kalkanı, Agamemnon’un kraliyet asası zırhı gibi. Aynı zamanda aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit'in eşidir. Sembolleri örs, çekiç ve maşa.Hephaeistos yeryüzünde yaşamak zorunda kaldığı için, tüm tanrılar arasında yiyeceğini çalışarak elde etmek zorunda kalan tek tanrı olduğundan Yoksul Tanrı adıyla da bilinmektedir. Antik Roma mitolojisinde Vulcanveya Vulcanus adıyla bilinir.

 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,978
Beğeni
9,843
HERMESἙρμῆς]Hermes, Zeus'un habercisidir.Tanrıların en kurnazı en hızlısıdır. Caduceus adında sihirli bir altın asa taşır.Ateş çıkarabilme ve uzlaştırma gücüne sahiptir. Asa, uyuşmazlık içinde olan herhangi iki şeyi uzlaştırma gücüne de sahiptir. Hermes’in sembolleri arasında iki yılanla iç içe bir asa olan caduceus’un yanı sıra kanatlı sandaletleri, şapkası ve bir kaplumbağa bulunur. Roma'da Merkür olarak geçer.

 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.