The title of the page
  • İçerikler Ziyaretçiler İçin Kapalıdır. İçeriklere Erişim Sağlamak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir | Our content is closed for visitors. You must be a membership to access our content | Antik Sikkeler Nümizmatik

Yunan Sikkelerinde Tanrılar ve Tanrıçalar

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,588
Beğeni
10,514
DEMETER [ Δήμητρα ]

antik sikkeler nümizmatik_DEMETER.jpg


Demeter, Antik Yunan mitolojisinde tarımın, bereketin, mevsimlerin ve anne sevgisinin tanrıçasıdır. Homeros'un destanlarında, güzel saçlı kraliçe veya güzel örgülü Demeter diye geçmektedir. İnsanlara toprağı ekip biçmesini öğreten tanrıçadır. Ekinleri özellikle de buğdayı simgeler. Sembolleri buğday demeti, bereket boynuzu ve meşale. Antik Roma'da Ceres. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,588
Beğeni
10,514
DİONYSOS [Διόνυσος]Dionysus/Dionysos, Antik Yunan mitolojisinde şarap, asma, bereket ve şenlik tanrısıdır. Antik Roma mitolojisinde Bacchus olarak bilinir.

 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,588
Beğeni
10,514
HADES [Άδης]

ANTİK SİKKKELER NÜMİZMATİK HADES.jpg


Hades Antik Yunan mitolojisinde ölülere hükmeden yeraltı tanrısıdır. Yer altının tüm hazineleri Tanrı Hades'in olduğu için Romalılar ismini varlıklı yani Plüton olarak değiştirmiştir. Tanrı Hades'in Sembolleri Kerberos ve görünmezlik miğferi. Kerberos/Cerberus [Κέρϐερος/Kerberos] Antik Yunan mitolojisinde Hades'in yönettiği ölülerin bulunduğu yeraltının kapısında bekçilik yapan üç başlı bir köpek.

 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.