Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Zeus Aetophoros

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Zeus Aetophoros


Paylaşmış olduğumuz tetradrahmi kategorisinde olan gümüş antik sikke, Baktriya Kralı Agathokles [ΑΓΑΘΟΚΛΗΣ] ve onun çağdaşı Pantaleon [ΠΑΝΤΑΛΕΩΝ] döneminde önceki hükümdarların anısına darb edilen soyağacı serisinin bir parçası olarak darb edilmiştir. Bu tetradrahmi, antik sikkelerinde Herakles ve Zeus Aetophoros'un aynı ön ve arka görüntülerinin yer aldığı, Makedonya'nın yenilgisiz generali ve hükümdarı Büyük İskender'i anmaktadır. Büyük İskender antik sikkenin ön yüzünde Herakles tasvirinin çevresinde AΛEΞANΔPOY TOY ΦIΛIΠΠOY - Filip'in oğlu lejantı ile anılmaktadır.

Zeus Aetophoros, genellikle Aetophoros Zeus veya Aegis'li Zeus olarak anılır ve antik Yunan tanrısı Zeus'un özel bir yönü veya temsiliydi. Aetophoros terimi, Yunanca kartal anlamına gelen Aetos ve taşıyıcı anlamına gelen Phoros kelimesinden türetilmiştir. Bu özel temsilde Zeus, bir kartal taşırken veya tutarken tasvir edilmiştir. Kartal, Zeus'la ilişkilendirilen kutsal bir kuştu ve gücün, kudretin ve ilahi otoritenin sembolü olarak kabul ediliyordu. Zeus'un, yanındaki kartalla birlikte bu yönü, onun genellikle gökyüzü ve göklerle ilişkilendirilen güçlü ve görkemli bir tanrı olarak rolünü vurguluyordu. Yunan mitolojisinde kartal, aynı zamanda tanrının ilahi haberci rolüyle de ilişkilendirilirdi ve bazen Zeus'un ona seyahatlerinde eşlik eden bir arkadaşı olarak kabul edilirdi. Aetos Dios [ΑΕΤΟΣ] ; Zeus'un kişisel elçisi ve hayvan arkadaşı olarak hizmet eden dev, altın bir kartaldı. Bazılarına göre bu, bir zamanlar Periphas adında ölümlü bir kraldı ve onun erdemli hükümdarlığı öylesine övülmüştü ki, kendisi bir tanrı gibi onurlandırılmıştı. Zeus öfkeyle onu yıldırımla vuracaktı ama Apollon müdahale ederek kralı kartala dönüştürdü. Diğerlerine göre Zeus, Titan Savaşı'ndan önce kendisine iyi bir alamet işareti olarak ilk kez göründüğünde kartalı benimsemiştir. Kartal daha sonra Zeus tarafından yakışıklı genç Ganymedes'i tanrıların sakisi olması için cennete götürmesi için gönderildi.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Zeus Aetophoros.jpg