The title of the page
  • İçerikler Ziyaretçiler İçin Kapalıdır. İçeriklere Erişim Sağlamak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir | Our content is closed for visitors. You must be a membership to access our content | Antik Sikkeler Nümizmatik

Calabria Tarentum Antik Kenti

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,517
Beğeni
10,426
Hyakinthia HikayesiTarentum; günümüz İtalya'nın güneyinde bulunan liman kenti Taranto. Tarentum antik kenti, antik dünyada Antigonos I, Demetrios I ve Alexander of Epirus gibi birçok yabancı kral için paralı süvari olarak hizmet eden atlılarının kalitesiyle ünlüdür.

Tarentum'un atlıları, hippokontistai [atlı ciritçiler] ya da özel durumlarında, elaphroi [mızrak atan ve göğüs göğüse çarpışma için atlarından inen çarpışma süvarileri] olarak hizmet etmişlerdir. Ancak daha sonra Tarantinoi terimi, bu tür çarpışma süvarilerini ifade etmeye başlamıştır. Asklepiodotos, yazılarında Helenistik Atina'da Tarantinarchos'tan [Tarentines'in lideri] askeri bir rütbe olarak bahsetmektedir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikke üzerinde tasvir edilen sahne, savaşta gerekli olan özel becerileri kutlayan Hyakinthia'nın [Hyakinthian Apollo'nun tören oyunları] bir binicilik etkinliğinden alınmıştır. Silahlı binici dört nala atından iner, atının yanında koşar ve sonra yeniden atına binerdi.

Sikke ön yüzde soldan attan inen binici, elinde mızrak ve kalkan tutuyor. Arka tip Taras yunus üzerinde sağ elinde arpa kulağını tutuyor, sağda TAPAΣ - TARAS LEJANTI.

 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.