Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Calabria Tarentum Antik Kenti

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Hyakinthia Hikayesi

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_C6.jpg

Tarentum; günümüz İtalya'nın güneyinde bulunan liman kenti Taranto. Tarentum antik kenti, antik dünyada Antigonos I, Demetrios I ve Alexander of Epirus gibi birçok yabancı kral için paralı süvari olarak hizmet eden atlılarının kalitesiyle ünlüdür.

Tarentum'un atlıları, hippokontistai [atlı ciritçiler] ya da özel durumlarında, elaphroi [mızrak atan ve göğüs göğüse çarpışma için atlarından inen çarpışma süvarileri] olarak hizmet etmişlerdir. Ancak daha sonra Tarantinoi terimi, bu tür çarpışma süvarilerini ifade etmeye başlamıştır. Asklepiodotos, yazılarında Helenistik Atina'da Tarantinarchos'tan [Tarentines'in lideri] askeri bir rütbe olarak bahsetmektedir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikke üzerinde tasvir edilen sahne, savaşta gerekli olan özel becerileri kutlayan Hyakinthia'nın [Hyakinthian Apollo'nun tören oyunları] bir binicilik etkinliğinden alınmıştır. Silahlı binici dört nala atından iner, atının yanında koşar ve sonra yeniden atına binerdi.

Sikke ön yüzde soldan attan inen binici, elinde mızrak ve kalkan tutuyor. Arka tip Taras yunus üzerinde sağ elinde arpa kulağını tutuyor, sağda TAPAΣ - TARAS LEJANTI.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_C5.jpg