Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340

Bizans İmparatorluğu Gaspçı Artavasdus'un Kurşun Mührü

En Yüksek Soylu [Patrikios] ve Kouropalates [en yüksek saray ünvanı] Olarak


Ermeni Artavasdus [Artabasdos olarak Helenleştirilmiştir] Ermeni theması'nın valisiydi ve 717'de Anadolu theması'nın valisi Leo'nun yeni İmparator III. Theodosius'u devirmesine yardım etmişti. Bu anlaşma, Leo'nun kızı Anna'nın Artabasdos'la nişanlanmasıyla imzalanmış ve evlilik, Leo III'ün [Isaurialı] tahta çıkmasından sonra gerçekleşmiştir. Artabasdos'a kouropalates [en yüksek saray ünvanı] rütbesi verildi ve Opsikion theması'nın kontu oldu.

Haziran 741 veya 742'de III. Leo'nun oğlu V. Constantine'nin tahta çıkmasından sonra Artabasdus tahtı ele geçirmeye karar verdi ve kayınbiraderi doğu sınırında Araplarla savaşmak için Küçük Asya'yı geçerken ona saldırdı. Konstantin Amorion'a kaçarken Artabasdos halkın desteğiyle Konstantinopolis'i ele geçirdi ve imparator olarak taç giydi. Artabasdos, selefinin ikonoklazma dayalı dini politikasını terk etti ve Ortodoksluğu yeniden tesis etti. Ayrıca Papa Zacharias tarafından da tanınmıştır. Ancak V. Constantine, Anadolu ve Trakya temalarının desteğini almayı başardı ve karşı saldırıya geçti. Kaçınılmaz çatışma Mayıs 743'te Artabasdus'un V. Constantine'ye karşı saldırıya geçtiği ancak Sardeis'te [Manisa - Sardes Antik Kenti] yenildiği zaman gelmiştir. Aynı yıl V. Constantine, Artabasdos'un oğlu Niketas'ı mağlup etti ve 2 Kasım 743'te V. Constantine'nin Konstantinopolis'e girip Artabasdos'u yakalamasıyla Artabasdos'un saltanatı sona ermiştir. V. Constantine Artabasdos'u ve oğullarını [9 oğlu] Hipodrom'daki kalabalığın önünde kör etmiş ve Konstantinopolis'in eteklerindeki Chora manastırına [Kariye Camii] göndermiştir.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ART.jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340

En yüksek aristokrasiye sahip Bizanslı bir kadının Kurşun Mührü - Eirene Pegonitissa


Eirene Pegonitissa, 11. yüzyılın en ilgi çekici ve önemli Bizans figürlerinden biri olan, İmparator X. Konstantin'in [1059-1067] tek kardeşi John Dukas'ın [ΔΟΥΚΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ] karısıydı. John, 1060 yılında kardeşi tarafından kaisar rütbesine yükseltildi ve çağdaş kaynaklarda Kayser olarak geçer. Aynı zamanda yeğeni İmparator Michael VII'nin tahtının arkasındaki gerçek güçtü. Eirene Pegonitissa çabuk yayılan bir hastalıktan dolayı yatalak kaldıktan sonra 1064'te ölmüştür.

Eirene Pegonitissa'nın kişisel arkadaşı, parlak yazar ve filozof Michael Psellos [ΜΙΧΑΗΛ ΨΕΛΛΟΣ], Eirene Pegonitissa'nın onuruna bir cenaze ağıtı yazmıştır. Michael Psellos onu kadınların en iyisi, güzel ve neşeli, alçakgönüllülüğün ve ölçülülüğün örneği olarak tanımlayarak, aynı zamanda sarayda onunla Neo-Platonculuğu tartışacak eğitimli ve zeki bir kadın olarak tanımlayarak onu övmüştür.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_EI.jpg